Zawsze gotowi, zawsze blisko

 Już od paru lat żołnierze WOT udowadniają, że służba to nie tylko ciężka praca w ubłoconym stroju lub wyjściowym mundurze. Może być to również pasja, którą połączysz z dotychczasowym życiem, pracą oraz innymi, codziennymi zajęciami i obowiązkami.

fot. z arch. M.Siudziński

Czym jest WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej to stosunkowo nowa formacja w strukturach Sił Zbrojnych (w 2022 r. obchodziła 5-lecie działalności), której popularność z roku na rok rośnie. Działając od zaledwie paru lat już musiała zmierzyć się z wieloma trudami na skalę globalną tj. pandemia Covid-19, w czasie której żołnierze WOT, dzielnie pomagali służbom ochrony zdrowia i dbali o bezpieczeństwo kraju. Terytorialsi, gdyż tak są nazywani żołnierze WOT, od samego początku wspierają Straż Graniczną na granicy Polsko-Białoruskiej, a od czasu wybuchu Wojny w Ukrainie dzielnie pomagają ukraińskim uchodźcom, dbając o to, aby niczego im nie zabrakło.


https://www.facebook.com/WCRNowyTarg


Żołnierze WOT blisko lokalnych społeczności

Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej umożliwiło żołnierzom wspieranie lokalnych społeczności, co pozwoliło im na zbliżenie się do ludzi, dzięki czemu ich praca jest bardziej widoczna oraz dużo bardziej doceniana. Lokalny charakter tej formacji jest istotnym aspektem, dzięki któremu możemy odróżnić Wojska Obrony Terytorialnej od innych jednostek wojskowych. Żołnierze WOT często pochodzą z regionu, w którym służą, co pomaga w budowaniu silnej więzi z miejscową społecznością. Znają teren, lokalne potrzeby i specyfikę regionu, co jest ogromnym atutem podczas działań ratunkowych i obronnych. Idealnym przykładem, który to obrazuje, jest 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, która składa się z kilku batalionów rozlokowanych w różnych miastach, co w razie potrzeby pozwala na szybką reakcję i dotarcie do miejsca zagrożenia.


Jak wygląda służba w WOT?

Żołnierz WOT przechodzi 16-dniowe szkolenie podstawowe, na którym zdobywa wiedzę z zakresu taktyki, posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy oraz działań obronnych. Po tym okresie uczestniczy w regularnych szkoleniach rotacyjnych, odbywających się najczęściej w weekendy, dzięki czemu żołnierze WOT mogą godzić obowiązki zawodowe z pełnieniem służby. Wszyscy są na bieżąco przygotowywani do działań w sytuacjach kryzysowych, tj. powodzie, wichury czy działania związane z epidemią.


W Radiu Pryzmat gościliśmy Dowódcę 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcina Siudzińskiego, który opowiedział o funkcjonowaniu i działalności Wojsk Obrony Terytorialnej w tym 11 Małopolskiej Brygady. Zapraszam do wysłuchania podcastu, z którego będziecie mogli dowiedzieć się więcej na ten temat.



Kto może dołączyć do WOT?


Możesz być pracownikiem biurowym, nauczycielem, architektem, inżynierem, informatykiem, lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem medycznym, muzykiem, psychologiem, księgowym, urzędnikiem lub pracować w jakimkolwiek innym zawodzie. Niezależnie od tego, jaki zawód towarzyszy ci na co dzień, każdy może być żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Ten weekendowy dodatek na pewno urozmaici ci życie, a możesz dzięki temu zyskać dodatkowe benefity w postaci nowych umiejętności, wiedzy, a nawet dodatku do pensji za służbę.


Służba w WOT to nie tylko obowiązek, ale także przywilej. Dla wielu osób jest to możliwość aktywnego uczestnictwa w zapewnianiu bezpieczeństwa bez konieczności rezygnacji z dotychczasowego życia zawodowego. To także okazja do rozwoju osobistego – szkolenia wojskowe pozwalają na zdobycie umiejętności, które przydają się nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w codziennym życiu. Ponadto, żołnierze WOT mają poczucie, że realnie wspierają swoją lokalną społeczność, co daje ogromną satysfakcję. Niezależnie od tego, czy chodzi o pomoc w usuwaniu skutków powodzi, czy wsparcie medyczne, zawsze są na miejscu, gotowi do działania.


Służąc w WOT można poznać niesamowitych i inspirujących ludzi, którzy mają takie same zainteresowania. WOT z całą serdecznością przyjmie każdego, kto tylko czuję powołanie. Jeżeli jednak okaże się, że to nie miejsce dla ciebie, w każdej chwili możesz zrezygnować, gdyż jest to formacja ochotnicza. Zabierzcie ze sobą rodzinę, przyjaciół, partnerów, znajomych i dołączcie do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Sabina Janusz