Cukier w diecie

Człowiek przez całe życie poszerza swoją paletę smaków, choć jeden z nich towarzyszy nam już od dziecka. Jest to smak słodkiego mleka matki, które spożywamy od pierwszych godzin po narodzinach. Zaczynając temat cukru, należy pamiętać o bardzo istotnej rzeczy - jest on tak samo szkodliwy, jak każda inna substancja spożywana w nadmiarze.

pixabay.com


W takim razie, co sprawia, że jest nam tak ciężko ograniczyć jego spożywanie, i że to od niego bardzo łatwo nam się uzależnić? Przede wszystkim cukier obecny jest w prawie każdym produkcie spożywczym, jaki zobaczymy na półce sklepowej. Znajduje się on zarówno w ketchupie, gotowych daniach, sałatkach, a nawet mięsie. Wpływa to na bardzo duże spożycie tego składnika i przyzwyczajenie się do funkcjonowania przy jego znacznym poziomie w organizmie.

pexels.com.

Nadmiar spożywanego cukru sprzyja rozwojowi wielu chorób, do których zaliczyć można między innym podniesiony cholesterol we krwi, miażdżycę, otyłość, lecz także jest on przyczyną zaostrzenia się stanów zapalnych w stawach, oraz może prowadzić nawet i do zawału serca. Przez to jest uznawany powszechnie za substancję szkodliwą, której powinniśmy unikać. W wielu miejscach reklamowane są słodycze, czy też napoje, oznaczone zachęcającą etykietą o treści „zero cukru”.

W wywiadzie z Moniką Bigoś mieliśmy jednak okazję usłyszeć, że unikanie cukru nie jest tak zdrowe jak można by się spodziewać. Przede wszystkim całkowite wyeliminowanie cukru jest rzeczą niemożliwą – znajduje się on w postaci naturalnej między innymi w owocach, które są ważnym składnikiem diety człowieka. Poza fruktozą dostarczają one również witamin i minerałów niezbędnych do funkcjonowania naszych organizmów. Mowa jest tu jednak o cukrze pochodzenia naturalnego.

pexels.com.

Co w przypadku, gdy do czynienia mamy ze słodkimi batonikami, ciastami i innymi produktami przetworzonymi? Wtedy, nawet jeśli nie chorujemy w sposób wymagający od nas diety z niskim indeksem glikemicznym, warto jest zapoznać się z alternatywami. Sacharoza, czyli substancja znana powszechnie jako cukier spożywczy, posiada wiele zamienników. Do najbardziej popularnych należą między innymi ksylitol, erytrol ale także syropy takie jak daktylowy czy klonowy. Są to przykłady słodzików naturalnych, które stanowią kontrast do chemicznych zamienników, takich jak aspartan, acesulfan, które mogą nawet wpłynąć na nasilanie się zmian nowotworowych i zostały ogłoszone jako szkodliwe przez Światową Organizację Zdrowia. Najpopularniejszą jednak i niewątpliwie najzdrowszą alternatywą jest miód.

W takim razie co możemy zrobić, jeśli jesteśmy w sytuacji, gdy posiadane przez nas choroby uniemożliwiają nam spożywanie produktów bez dokładnego analizowania zawartości tego składnika? Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju produkty pozbawione cukru lub korzystające właśnie z zamienników. Wbrew pozorom, takie produkty nie są wcale mniej smaczne i często ludzie nieświadomi zamiany składników, nie są w stanie poczuć różnicy. 

pexels.com.

W XXI wieku, gdzie rozpowszechnione i nagłaśniane są diety odchudzające, pozbawione węglowodanów, tworzy się obraz wrogiego i złego cukru, który zniszczy nam życie. Prawdą jest to, że cukier w nadmiarze szkodzi, jednak tak jest z każdym, nawet najzdrowszym składnikiem. Kultura diety wymusza negatywne nastawienie do wszystkiego co zawiera „zbędne węglowodany”, co wielokrotnie skutkuje kształtowaniem się niezdrowych relacji z jedzeniem i obsesji na punkcie dietetycznych potraw, obiecujących zmiany w wyglądzie. Najważniejszym aspektem jest zadbanie o siebie, poprzez zapewnienie odpowiednich ilości wszystkich makroskładników w diecie, w tym również węglowodanów i cukru. Na zakończenie pozwolę sobie przytoczyć słowa Roberta Hutchisona – „Prawdę naukową można ująć dość krótko; jedz umiarkowanie, stosując zwykłą mieszaną dietę i nie martw się.”.

Emilia Chmiel