Solidarnie o solidarności

 „Solidarność jest jeszcze przed nami” to motto tegorocznych jubileuszowych Dni Józefa Tischnera. Organizowane są one w Krakowie cyklicznie przez Instytut Myśli Józefa Tischnera. O Solidarności pisanej z dużej i małej litery na antenie radia Pryzmat opowiedział profesor Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu i autor książki „Solidarność znaczy więź”.

 
https://pixabay.com/pl/photos/budapeszt-w%c4%99gry-demonstracja-710252/

Solidarność i stwierdzenie „jest jeszcze przed nami” niesie nadzieję, która jest potrzebna zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w kontekście obecnych wydarzeń politycznych, społecznych. Instytut Myśli księdza Józefa Tischnera stwarza ku temu okazję, roznieca tę nadzieję, dzieląc się dorobkiem intelektualnym wybitnego filozofa oraz duchownego Józefa Tischnera, poprzez publikowanie jego dzieł.

Profesor Zbigniew Stawrowski, który jest dyrektorem Instytutu, wspominał niesamowite pierwsze spotkanie z Józefem Tischnerem w górach w Łopusznej – rodzinnej miejscowości Tischnera. Wracał myślami do studiowania na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykładał Tischner, który wymagał, zachęcał do nauki, do myślenia, do rozmawiania, nieczęsto do zadawania trudnych, niewygodnych pytań, których nie unikał.  

Misją Instytutu jest przede wszystkim stworzenie miejsca do dialogu, do którego zachęcał Tischner.

W rozmowie kluczyliśmy po przeszłości, w której kreowała się Solidarność – przeszłości trudnej, zatrutej komunizmem i brakiem perspektyw dla młodych ludzi, którzy nie odnajdowali sensu w ówczesnej rzeczywistości. Zmieniła to pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski, który zaszczepił ducha jedności w sercach ludzi zagubionych, bez nadziei. To były początki solidarności pisanej z małej litery; solidarności, która była jednoczeniem się w niedoli. Wzbierała ona na sile, aż do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy Anny Walentynowicz, kiedy to w 1980 powstałą Solidarność pisana z dużej litery. W tym samym roku na Katedrze Wawelskiej, Tischner wygłosił do przywódców NSZZ „Solidarność” kazanie „Solidarność sumień”.

„Najgłębsza solidarność jest solidarnością sumień”, która jest więzią zbudowaną na postawie miłości i prowadzi do troszczenia się o ludzi wokół, jednocześnie usuwając z nas samych pychę.

Zapraszam do wysłuchania fragmentu rozmowy z profesorem Zbigniewem Stawrowskim o Jubileuszowych 20. Dniach Tischnerowskich, które skłaniają do refleksji nad tym, czym jest Solidarność pisana dużą i małą literą.

Aleksandra Gacek

*nie widzisz podcastu wyświetl wersję na komputer