Powiedzenie, że pandemia koronawirusa bardzo wiele zmieniała to truizm, oczywista oczywistość. Oczywiście zmiany dotknęły również dziennikarzy w Radiu Pryzmat. Do wszystkiego da się, rzecz jasna, przyzwyczaić. Do masek, dezynfekcji i zachowania dystansu już chyba zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jednak do braku bezpośredniego kontaktu z gościem nie da się chyba jednak przywyknąć.
Pandemia spowodowała, że gości nie zapraszamy do studia, lecz rozmawiamy przy użyciu dobrodziejstw technologii. To z jednej strony wielkie ułatwienie, do tego zapewniające bezpieczeństwo. Nic nie zastąpi jednak żywej dyskusji twarzą w twarz. Pierwszą sytuacją, kiedy mogłem zmierzyć się z rozmową na odległość była audycja „W Labiryncie” z udziałem Aleksandry Taran, działaczki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Pojawiła się zatem kolejna trudność, jak rozmawiać o aktywizmie społecznym w dobie pandemii? Czy w ogóle możliwa jest jakakolwiek działalność w czasie, kiedy zalecany jest dystans społeczny? W wywiadzie Aleksandra Taran wskazała, że takie możliwości istnieją, a Młodzieżowy Strajk Klimatyczny został na kilka miesięcy przeniesiony do mediów społecznościowych. Ja oczywiście przyjąłem tę opinię do wiadomości, sądzę jednak, że wpływa to negatywnie na sens powodzenia jakiegokolwiek projektu społecznego. Bez kontaktu bezpośredniego to nie to samo. Owszem, to kolejny truizm. Czyż jednak zwyczajny kontakt twarzą w twarz nie powinien być dla nas czymś oczywistym i pożądanym? Jego brak tylko uświadamia nam, jak bardzo jest to ważne. Nie neguję przy tym środków bezpieczeństwa, które zapewne są w obecnej sytuacji wskazane. Nie przeszkadza mi to jednak tęsknić za rozmowami z gościem w studiu, za działaniem wśród ludzi, za mityczną „normalnością”.
Owej „normalności” życzymy sobie i gościom. Gdy wszystko się uspokoi, zapraszamy do studia, do rozmowy twarzą w twarz. Mamy z Wami do pogadania, tym razem jednak porozmawiamy, parafrazując Macieja Maleńczuka. Do zobaczenia!
Link do zdjęcia: https://pixabay.com/pl/illustrations/cz%C5%82owiek-dziewczyna-kobieta-pracy-2399982/