poniedziałek, 1 czerwca 2020

Jak poszukać swojej pasji? Kilka rad od pasjonatów kawyGdy w radio Pryzmat leci codzienna audycja muzyczna poskramiająca izolację podczas pandemii,   my  w redakcji staramy się odnaleźć w tym co jeszcze nieznane właśnie poprzez  muzykę, dźwięki niezwerbalizowane… Szukamy odpowiedzi: co teraz i  dalej będzie? Często odpowiedź przychodzi sama z piosenką, która zatrzymuje nas  w „tu i teraz”, gdziekolwiek jesteśmy. I słusznie, bo tylko w taki dzień jak dzisiaj możemy  wprowadzić zmianę w codzienności, tylko jak to zrobić? Oto kilka porad, które mogą i dla Ciebie być wskazówką.
https://pixabay.com/pl/photos/kawa-komputer-puchar-biurko-pi%C4%87-1869820/Podczas audycji 7 maja bieżącego roku na antenie radia moi goście: Piotr i Kacper z akcji o kawie @Coffee Brewers
  mówili o swoim projekcie, który zaczęli podczas pandemii. Ich przykład pozwoli nam odnaleźć złote rady, czego my możemy od nich się nauczyć. 
1.   Pomyśl o pomyśle, który już masz „opracowany w głowie”: warty realizacji, który byłby dla Ciebie interesujący. Czy jest jakaś akcja np. blog, pisanie książki, co możesz zrobić z tym czasem jaki dostaliśmy w prezencie? A gdybyś mógł o tym opowiedzieć bliskim i przyjaciołom – byłabyś/ byłbyś dumny?   W przypadku naszych gości  zaczęło się od ich  rozmowy o pomyśle związanym z kawą kilka miesięcy temu, jednak czas bez szkoły i pracy dał mi wielką możliwość rozpoczęcia (w taki zwykły dzień,  do dyspozycji  z tym co mieli pod ręką). Zaczęli pisać recenzje kaw i pisać o jej smakach na Facebooku oraz Instagramie. Planują jeszcze prowadzić warsztaty sztuki parzenia kawy.
2.   Napisz plan na najbliższe dni: rozpisz to co lubisz robić i  jak możesz podjąć działanie. Taki rodzaj notatki pomoże sprecyzować co można zrobić z możliwościami jak aktualne posiadasz. Piotr i Kacper zaczęli wspólnie tworzyć kanały w mediach społecznościowych – podzielili się obowiązkami, tak aby odpowiadało im kompetencjom. Zdecyduj, co będziesz zrobić w najbliższe dni, przygotuj to, co będzie potrzebne oraz zacznij sposobem „małych kroków”.  Już mały efekt daje poczucie satysfakcji oraz motywuje do innych, budzących z rutyny, aktywności.
3.   Znajdź współtwórcę lub przyjaciela, który będzie Ciebie wspierać. „Najgorzej jest zacząć” , to wie prawie każdy, ale psychologowie zgodnie stwierdzają, że  jak już zadeklarujesz się do zrobienia czegoś, masz większą motywację i chęć, aby rozpocząć. Jeżeli Twój pomysł ubrany w projekt (przy okazji warto poczytać o planowaniu projektu), umożliwia zaangażowania kogoś kogo znasz, który jest zainteresowany wspólnym tworzeniem. Razem lepiej- warto o tym pamiętać.

Na tym końcowym etapie wstępnego przygotowania możesz teraz wypisać wiele możliwości ścieżek rozwoju pomysłów lub idei, pomoże Ci skonstruowanie mapy myśli lub notatnik. Podczas pandemii, gdy mamy światowy, krajowy i lokalny „stop” w życiowej rutynie,  pauzę  w  pędzie,  to zamiast czekać na tą zapamiętaną codzienność to poszukajmy szansy na swoje,  rozwińmy pasje, poszerzmy zainteresowania. Rozwiązanie to przychodzi  w ciszy i w nudzie (tak, tak) i powstaje intuicyjne plan, na to co może być dla nas sprzyjające albo odkładaną w czasie pasją do realizacji,  na ten właściwy czas. A może ten czas jest teraz?                 
Anna Rasiewicz-Żogała

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza