sobota, 22 kwietnia 2017

Introwertyk - kto to właściwie jest?     Zastanawiałeś się, drogi czytelniku, dlaczego czasem wolisz zostać w domu niż iść na imprezę? Albo bardziej wolisz słuchać innych niż prowadzić dyskusję?
Otóż pragnę Cię zapewnić, ze mimo presji społeczeństwa, żeby wszędzie się udzielać
i wszędzie się pokazać  - Twoje zachowanie jest całkowicie normalne! To znaczy, że jesteś introwertykiem!
 źródło: .freepik.com/free-photo/worried-girl-sitting-on-the-sand_928197.htm
      Podział na intro- i ekstrawertyków opisał jako pierwszy Carl Gustav Jung w swojej pracy "Typy psychologiczne" w 1921 roku. Określił ich jako ,,zorientowany na swój wewnętrzny świat myśli i emocji, analizujący znaczenie zdarzeń i sygnałów i lepiej czujący się w samotności niż w tłumie".

     Introwertyzm to cecha charakteru. Takie osoby czerpią energię ze swojego środka, z przemyśleń, a nie poprzez przebywanie wśród ludzi. To nie jest tak, że introwertycy nie potrzebują lub nie chcą towarzystwa! Oczywiście, że to mile widziane i wskazane, ale w przeciwieństwie do ekstrawertyków, oni ładują energię w samotności.
Innymi cechami introwertyków mogą też być spokojne i powściągliwe zachowanie, powolne wykonywanie czynności, uczą się najlepiej poprzez czytanie, perfekcjonizm.

     Nie ma znaczenia, czy jesteś ekstrawertykiem i uwielbiasz każdą wolną chwilę spędzać z drugim człowiekiem albo wręcz z gromadką ludzi i nie masz problemów w nawiązywaniu kontaktu z nowo poznanymi czy też właśnie introwertykiem, który nie zawsze podejdzie do Ciebie pierwszy, by Cię poznać - te różnice są piękne, dopełniamy się. Ale ważna jest samoświadomość samego siebie, by się dowiedzieć jaka praca i sposób życia pasuje do naszego charakteru i w pełni czuć satysfakcję, że wykonując ją, nie męczymy się, a żyjemy w zgodzie ze sobą :)
Aneta Wawrzak

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza