Czwarta rewolucja przemysłowa

Nie da się zaprzeczyć, że nowa technologia na stałe wkroczyła już do naszej codzienności. W założeniu ma ona na celu usprawnić pracę i ułatwić funkcjonowanie w świecie. Pozwala tym samym stworzyć za jej pomocą coś, czego nie można osiągnąć w sposób tradycyjny i niektórzy umiejętnie korzystają z tej sposobności, jaką daje. Jednak wciąż jeszcze jej poziom w Polsce wypada słabo na tle innych krajów.

pixabay.com

Postęp technologiczny, jaki dokonał się w ciągu ostatnich lat, niejako narzucił nowy sposób funkcjonowania w różnych dziedzinach życia. Coraz częściej nowe technologie wypierają te tradycyjne. Choć trzeba przyznać, że wciąż można spotkać radykalnych zwolenników klasyki. Niemniej jednak terminu nowych technologii nie trzeba nikomu tłumaczyć. Niemal w co drugim domu, w większym bądź mniejszym stopniu, korzysta się z dobrodziejstw rewolucji. To, co jeszcze kilka lat temu było nie do wyobrażenia, dziś jest na porządku dziennym. W wyniku tych zmian coraz głośniej mówi się, więc, o ,,czwartej rewolucji przemysłowej”. Jak podaje portal Polski Przemysł: cyfryzacja, robotyka i sztuczna inteligencja w ciągu najbliższych 10 lat istotnie zmienią sposób w jaki pracujemy. Znacząco i w szybkim tempie wpłyną na charakter i organizację pracy w całej Europie, a także przyczynią się do powstania nowych form pracy i zmian w statusie zatrudnienia.

Innowacyjne zastosowanie

Na pytanie, czy będą to zmiany na lepsze, nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Jedno jest jednak pewne, że one w końcu nadejdą, czego już teraz jesteśmy, powoli, świadkami. Można się więc albo od nich dystansować albo spróbować je zaakceptować i jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Sposobność ku tej drugiej opcji znalazła grupa o tajemniczej nazwie Transtopia, która już od kilku lat wykorzystuje w swojej pracy nową technologię. O tym w jaki sposób owa grupa korzysta z różnego rodzaju innowacji i czym ona właściwie jest opowiada w podcaście jej współzałożycielka: Julita Golińska - Setlak.



Nowe technologie, którym warto się przyjrzeć

Zdaniem ekspertów technologie, na które warto zwrócić szczególną uwagę w nadchodzących latach to m.in.:

  • Sztuczna inteligencja - termin, określający pewną dziedzinę wiedzy, w skład której wchodzą m.in.,,sieci neuronowe, robotyka i tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania”.

  • Wirtualna rzeczywistość - ,,to stworzony za pomocą technologii informatycznej trójwymiarowy obraz, który imituje świat realny lub stanowi wizję świata fikcyjnego. Mówiąc prościej, jest to wygenerowane komputerowo otoczenie, w którym możemy się całkowicie zanurzyć”.

  • Drukarki 3D - typ drukarek pozwalający na ,,produkcję fizycznych obiektów 3D na podstawie wzorców cyfrowych. Dzięki urządzeniu możliwe jest stworzenie trójwymiarowej formy wydruku z niezwykłą precyzją”.

  • Robotyka - ,,nazywana także techniką robotyczną, jest interdyscyplinarnym kierunkiem badań, łączącym zagadnienia automatyki, elektrotechniki, informatyki oraz inżynierii mechanicznej. Celem robotyki jest stworzenie robotów”.

Niektórych z nich już dziś jesteśmy świadkami, a wciąż powstają nowe.

https://pixabay.com/pl/vectors/anatomia-biologia-m%C3%B3zg-my%C5%9Bl-umys%C5%82-1751201/

Polska na czwartym miejscu od końca

Zanim jednak na nowe technologie całkiem zawładną naszym życiem, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, bo jak mówi nasza gościni: Polska w tym temacie dopiero raczkuje. Słowa te potwierdził zresztą wynik w Europejskim Rankingu Innowacyjności, w którym Polska uplasowała się dopiero na czwartym miejscu od końca. W tej kwestii przewyższają nas chociażby Estonia, Litwa, Słowenia czy Irlandia. Jaki jest tego powód? Okazuje się, że problem związany jest z niskim poziomem edukacji cyfrowej w Polsce. Nie chodzi o to, że w ogóle jej nie ma, bynajmniej, ale że budowa tych kompetencji u młodych i starszych wymaga czasu.

Ilona Kopala


Źródła:

Czym jest sztuczna inteligencja - Portal sztucznej inteligencji - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Wirtualne studio. Pierwsze na Podkarpaciu. - DEKOR Studio - Salon płytek ceramicznych i łazienek (dekor-studio.pl)

Co to jest druk 3D? Krótki poradnik (mws.pl)

Zintegrowana Platforma Edukacyjna (zpe.gov.pl)