Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie

Każdy, kto chciałby zacząć swoją przygodę z wojskiem, w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji, które jest podstawową instytucją odpowiedzialną za pozyskiwanie osób do służby w mundurze. WCR w Krakowie, jak i poszczególne instytucje w innych miastach podlegają pod Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, które odpowiada za nadzorowanie oraz koordynowanie podlegających pod nią jednostek. Odpowiadają one za proces rekrutacji i selekcji przyszłych żołnierzy. Są to miejsca, w których można załatwić wszelkie, niezbędne formalności związane z aplikowaniem do służby w siłach zbrojnych. Jednostki te są mocno skupione na pozyskiwaniu kandydatów do wszelkich form służby wojskowej m.in. dobrowolnej, terytorialnej.

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=678457764475479&set=a.134825858838675&type=3

Krakowski WCR to także miejsce edukacji. Kandydaci, którzy zostaną przyjęci do wojska, przechodzą intensywny proces szkoleniowy, który ma na celu przygotowanie ich do różnych aspektów służby wojskowej. Szkolenie obejmuje takie dziedziny jak taktyka, pierwsza pomoc, obsługa broni, dyscyplina, praca w grupie, a nawet szkolenia moralne i etyczne.

 Wstępując w szeregi Wojska Polskiego, kandydat ma do wyboru 5 rodzajów sił zbrojnych tj. Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, najbardziej wyspecjalizowane Wojska Specjalne, a także ostatni rodzaj sił zbrojnych, który z uwagi na specyfikę działalności jest najbliżej lokalnej społeczności i tym samym jego żołnierzem może być każdy obywatel spełniający podstawowe warunki, który na co dzień pracuje w sektorze cywilnym, czyli Wojska Obrony Terytorialnej. Warto podkreślić, że samą służbę wojskową można podzielić na 3 rodzaje tj. zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową oraz dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, ale to nie koniec, ponieważ należy również pamiętać o dodatkowym podziale na 2 rodzaje służby w rezerwie, czyli służbę aktywną i pasywną. 

Historia WCR jest równie interesująca co cały proces rekrutacji, który kandydat musi przejść, aby móc służyć w Siłach Zbrojnych RP, ale o tym więcej opowiada Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie Pan ppłk. Mariusz Błaszczyk w podcaście poświęconym tej tematyce.


Projekty i programy skierowane do sektora cywilnego, o których wspomina Pan ppłk. Mariusz Błaszczyk stanowią niesamowite doświadczenie zarówno dla osób zupełnie niezwiązanych z wojskiem, jak i dla pasjonatów. Pokazanie, na czym polega służba, często jest pewnym rodzajem spełnienia się dla osób, które są na etapie szukania życiowej drogi lub z różnych powodów nie mogą dołączyć do zawodowej służby. Dzięki takim wydarzeniom nie tylko wojsko przestaje być tak zamkniętą i tajemniczą strukturą, jaką było do tej pory, ale i wszystkie osoby biorące udział w wydarzeniach przez jeden dzień mogą poczuć się jak żołnierze. Każda osoba może zobaczyć, na czym polega służba osób, które stają w naszej obronie każdego dnia bez względu na to, czy żyjemy w czasach konfliktu zbrojnego, czy pokoju.

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1040356240741657&set=a.712465666864051&type=3

Służba wojskowa może stanowić nie tylko wyzwanie dla młodych ludzi, ale także fascynującą ścieżkę kariery. Wojsko oferuje szeroki zakres specjalności i możliwości rozwoju zawodowego. Dodatkowo służba wojskowa niesie ze sobą wiele wartościowych doświadczeń i umiejętności, które można wykorzystać w życiu cywilnym.

Instytucja, jaką jest Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie, jest niezastąpiona w procesie pozyskiwania nowych żołnierzy do Wojska Polskiego. Z tego powodu nieoceniona jest jego rola w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju, szczególnie że proces rekrutacji stanowi ważny krok w budowaniu silnej i zdolnej armii. Dla tych, którzy decydują się na służbę wojskową, pojawia się szereg nowych możliwość tj. nauki, rozwoju, ale i wiele różnych dodatków i świadczeń, które są dostępne jedynie dla żołnierzy Wojska Polskiego i o których mogliście posłuchać w podcaście.

 Sabina Janusz