Ojczyzna wina i tanga

Jest jednym z trzech największych państw Ameryki Południowej, a jednocześnie najbardziej europejskim. To, co zasłużyło na to miano jest szeroko rozumiana różnorodność, która tam panuje. Mowa tutaj oczywiście o Argentynie.

https://pixabay.com/pl/photos/tango-taniec-wzmacniacz-tancerze-190026/

To ją na swój drugi dom wybrała Natalia Stodulska, która przez ostatnie 4 lata mieszkała w prowincji Tucuman. Przez ten czas zdążyła już poznać ten kraj z wielu różnych stron. Między innymi o tych ciemnych jak i jasnych stronach tego kraju, nieoczywistych podobieństwach do Polaków, a także miejscach wartych odwiedzenia, opowiedziała w naszym podcaście.

Natalia oprócz zajmowania się branżą e – commerce i nauczania języka hiszpańskiego, prowadzi profil na Instagramie @natka_w_argentynie. Tam przybliża odbiorcom fragmenty z życia oraz ciekawostki na temat kraju. 


Pogoda

Jedną z kwestii, która może zaskoczyć nowoprzybyłych jest fakt, że w Argentynie, w przeciwieństwie do Polski są tylko dwie pory roku. Jesień i wiosna zupełnie tam nie występują. Co ciekawe, z powodu zróżnicowanych pasm klimatycznych, najcieplejszym miesiącem w kraju jest styczeń. Wtedy to średnia temperatura kształtuje się na poziomie 30 stopni celcjusza. Dla planujących podróż jest to więc najlepszy czas na wyjazd.

https://pixabay.com/pl/photos/argenty%C5%84ska-patagonia-argentyna-788744/

Kuchnia argentyńska

Dla Argentyńczyków lato jest z kolei kolejnym pretekstem do wspólnych spotkań. Jedną z takich okazji do świętowania jest Asado, który dosłownie oznacza grille. Kuchnia argentyńska, mimo że momentami przypomina tą Polską, to jednak można dostrzec pewne różnice. To samo dotyczy Asado. Podczas gdy na naszym grillu najczęściej spotykanym mięsem jest kiełbasa czy karkówka, w Argentynie nierzadko piecze się jagnię. 

 Równie popularną w tym kraju potrawą są tak zwane empanadas - ciasto nadziewane różnymi składnikami, najczęściej: kurczakiem, szynką czy mozzarellą. Odpowiedniki naszych pierogów. 

Alfajores z kolei to małe ciasteczka chlebowe, połączone ze sobą karmelizowanym skondensowanym mlekiem (arg. Dulce de leche). Mogą być posypane kokosem lub polane czekoladą. Nadmienić należy, że dulce de leche występuje także jako osobny przysmak. Przypominają nasze dżemy i miody, jednak są o wiele słodsze od tych polskich. 

Wspominając kuchnię argentyńską nie można pominąć wina, który to trunek słynie z tego, właśnie, kraju.

https://pixabay.com/pl/photos/empanadas-mi%C4%99so-p%C3%B3%C5%82noc-argentyna-2269803/
Taniec

Nie bez powodu Argentynę nazywa się ojczyzną tanga. To tam taniec ten, a zarazem rodzaj muzyki, wziął swoje początki i do dziś jest ważną częścią ich życia. Ale nie tylko tango dominuje. Tak samo jak różnorodny jest kraj, tak samo są różne gatunki muzyki i tańca. Na drugim miejscu, pod względem popularności jest reggaeton, będący połączeniem trzech stylów - reggae, hip-hop i rapu. W przeciwieństwie do tanga jest to bardzo skoczny i energetyczny gatunek. Nie ma ściśle określonych kroków, przez co idealnie odnajduje się na imprezach towarzyskich. 

Mając teraz całą najważniejszą wiedzę, na temat Ameryki Południowej, zebraną w pigułce, można rozważyć tam podróż osobiście, by samemu doświadczyć uroków tego kraju. 

 Ilona Kopala