Sardynia - wyspa szczęścia i długowieczności

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa. Przyjemna pogoda sprawia, że ten kierunek turystyczny jest wybierany przez większą część roku. Popularnym okresem jest jednak lato' kiedy temperatura przekracza 30 stopni. Jeśli chcemy uniknąć tłumów turystów to warto wybrać tą destynację późną wiosną, kiedy temperatura wynosi 20 stopni. Dobrym wyborem będzie również wczesna jesień, gdzie temperatura oscyluje pomiędzy 20 a 25 stopni.

Źródło https://www.facebook.com/sardyniaslowholidays/


Wyspa ta oferuje malownicze krajobrazy, przepiękne plaże oraz łatwy dostęp do natury. Jednym z takich miejsc jest wybrzeże Costa Smeralda o turkusowych wodach, malowniczych plażach oraz skalistych formacjach. Plaże takie jak Capriccioli, Spiaggia del Principe i Romanzzino to urokliwe miejsca z charakterystycznym białym piaskiem. Marina Porto Cervo to luksusowe miasteczko z portem dla jachtów i łodzi.

Stolicą Sardynii jest Cagilari miasto położone w południowej części wyspy. Stare Miasto to idealne miejsce na spacer pośród wąskich uliczek . Warto odwiedzić Katedrę di Santa Maria z XII wieku, której wnętrze jest bogato zdobione witrażami. Koniecznie trzeba zatrzymać się na Piazza Palazzo, gdzie można podziwiać panoramę miasta.

Styl życia mieszkańców Sardynii jest spokojny, powolny i bezstresowy. Sardyńczycy uwielbiają spotkania z rodziną i przyjaciółmi przy aromatycznej kawie. To pozwala im odpocząć, zrelaksować i nawiązywać głębokie więzi. To wszystko  sprawia, że to miejsce nazywane jest wyspą długowieczności.

Będąc na Sardynii koniecznie trzeba wybrać się do lokalnej włoskiej tawerny. Włoska kuchnia uchodzi za jedną z najlepszych na świecie, więc delektowanie się jej smakami to obowiązkowy punkt naszej wycieczki. Tradycyjne makarony, pyszne sery czy pizza z lokalnych produktów to niezbędny element każdej włoskiej przygody.

Warto eksplorować lokalną kulturę i wybrać się na włoską fiestę. Muzyka jest nieodłącznym elementem tego typu wydarzeń. Miejscowi artyści używają tradycyjnych instrumentów oraz charakterystycznych strojów. Podczas wielu fiest organizowane są targi, gdzie można kupić lokalne produkty oraz skosztować tradycyjnych potraw. Fiesty i dni patrona to wyjątkowy czas, żeby poznać prawdziwą włoską kulturę i tradycję.

Ekspertem w Radiu Pryzmat była  przewodniczka po Sardynii, Beata Garncarska, która prowadzi profil  sardynia_slow_holidays .Nasza rozmówczyni mieszka na wyspie i zaraża turystów miłością do Sardynii, posłuchajcie fragmentu wywiadu którego nam udzieliła, może i Was zachęci do podróży.


Sardynia oferuje niezapominane wspomnienia zarówno dla miłośników przyrody jak i kultury. Przepiękne plaże o białym piasku i turkusowych wodach pozostaną w naszej pamięci na długo. Lokalne fiesty oraz miejsca przyrodnicze to nieodłączne elementy dla których turyści kochają tę wyspę .

Julia Kasperkiewicz