Język przyszłości

W czasach popularności serwisów streamingowych, takich jak Netflix, dostęp do zagranicznych filmów i seriali jest większy niż kiedykolwiek. Dzięki niemu popularność na cały świat osiągnął kultowy serial “La Casa De Papel” czy hit Disney’a “Coco”. W międzyczasie, co raz więcej hiszpańsko-języcznych artystów podbija międzynarodowy rynek muzyczny. Wystarczy wspomnieć o “Despacito” Luisa Fonsi czy “Senorita” Camilli Cabello oraz zauważyć, że od 3 lat najczęściej słuchanym artystą na świecie na Spotify jest portorykański Bad Bunny. Nic dziwnego więc, że język hiszpański coraz częściej zaczyna funkcjonować w naszej kulturze i zyskiwać ogromną popularność.

źródło: pixabayJego piękno i melodyjność dostrzega coraz więcej osób. Chcą się go nauczyć. Z pomocą przychodzą nam nauczyciele, dla których język hiszpański to coś więcej niż forma komunikacji. Jednym z przykładów takich osób jest Ola Woch. Prowadząca popularny kanał na Instagramie @hiszpanski_z_ola podchodzi do nauki języka praktycznie, co uskutecznia trud włożony w naukę języka.

Warto jednak pamiętać, że język hiszpański to nazwa umowna stosowana w Europie. W rzeczywistości jest to język kastylijski, a samych odmian i dialektów oficjalnie używanych w Hiszpanii jest znacznie więcej. Możecie się o tym dowiedzieć z fragmentu rozmowy z Olą Woch, która była gościem audycji Buch Travel.

Rola języka hiszpańskiego niestety wśród młodzieży jest nieustannie marginalizowana. Niepraktyczne metody nauczania go w szkole, mogą zniechęcić do niego. A niestety zapomina się o jego wielkim znaczeniu w przyszłości. Według raportu Instituto Cervantes, ponad 577 milionów ludzi na całym świecie mówi po hiszpańsku, co stanowi około 7,6% światowej populacji. Szacuje się również, że ponad 20 milionów studentów w 107 krajach uczy się hiszpańskiego jako drugiego języka. Bez wątpienia więc, jest to język przyszłości.

Oprócz oswajania się z nim w ogólnodostępnej kulturze, jeśli chcielibyśmy wgłębić się w piękno języka hiszpańskiego, warto zainteresować się nauką poprzez przyjemność. I tutaj z pomocą przychodzi nam profil @hiszpanski_z_ola, który poprzez liczne posty z przydatnymi zwrotami oraz quizami pozwala w przyjemny sposób poszerzać swoją wiedzę. 

źródło: pixabay


Zagłębiając się w naukę języka hiszpańskiego, warto też zainteresować się ich kulturą oraz mentalnością. Hiszpanie mają naprawdę odmienne podejście do życia od Polaków. Już w pierwszych momenatch kontaktu, ich otwartość pozwoli Ci z większą lekkością rozmawiać po hiszpańsku. Dlatego do elementu nauki warto dodać kontakt z rodowitymi osobami pochodzenia hiszpańskiego.

Wszystkim zainteresowanym nauką języka hiszpańskiego, serdecznie go polecam, bo w przyszłości ta wiedza może się okazać niezbędna. Przy dostępności tylu narzędzi, łatwiej będzie o motywacje i odpowiednie poprowadzenie nauki. Warto też pamiętać o mocy internetu, który niezwykle ułatwia otaczanie nam się językiem bez wychodzenia z domu. 

Wiktor Fejkiel