Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia jest bardzo ważny, każdy powinien wiedzieć, jak się odżywiać i dbać o swoją kondycję fizyczną. Aby zbilansować swoją dietę i zadbać o urozmaicenie posiłków, warto skorzystać z pomocy dietetyka.

https://pixabay.com/pl/photos/dieta-noniusz-kanapka-695723/


Kim jest i czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk to specjalista z wiedzą na temat żywienia i jego wpływu na zdrowie, sylwetkę i samopoczucie. Pomaga on ludziom, którzy mają problemy z dobrym odżywianiem. Jeśli cały czas jesteśmy zmęczeni, wydaje nam się że nie mamy czasu ani pomysłu na przygotowywanie smacznego i odżywczego jedzenia to dobrym wyborem byłoby udanie się właśnie do dietetyka.

Wpływ diety na samopoczucie

Jedzenie to nie tylko źródło kalorii, ale również wielu witamin, składników odżywczych i innych substancji wpływających na nasz organizm. Przykładem jest czekolada, którą wiele osób spożywa, kiedy czuje się smutno lub chce poprawić samopoczucie. Czekolada zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia, takich jak dopamina, serotonina i endorfiny, co korzystnie wpływa na nasz nastrój.

Wpływ pandemii na odżywianie

Wiele osób nie ma czasu na przygotowywanie zbilansowanych i zdrowych posiłków. Brak czasu wynika z pracy, szkoły, uczelni i innych zajęć. Podczas pandemii, wiele osób pracowało z domu, co pozwoliło zaoszczędzić czas na dojazd i skłoniło wiele osób do większej uwagi na to, co spożywają.

Jak Internet może pomóc nam w prowadzeniu zdrowego stylu życia?

Nowe technologie sprawiły, że wiedza ogólna i specjalistyczna jest teraz bardziej dostępna. Tak samo jest z dietetyką - w Internecie możemy znaleźć tysiące pomysłów na urozmaicenie swojej diety. W mediach społecznościowych codziennie publikowane są przepisy na różne dania, z różnymi składnikami i dla różnych budżetów, co pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.

Jak weryfikować informacje zamieszczone w Internecie?

Przeglądając Internet w poszukiwaniu różnych diet, możemy trafić na diety, które obiecują szybki efekt, ale są szkodliwe dla zdrowia. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy kierować się zdrowym rozsądkiem i brać pod uwagę swoje prywatne potrzeby. Należy również weryfikować informacje, konsultując się z dietetykiem.

https://pixabay.com/pl/photos/zmiana-stylu-%c5%bcycia-banan-dieta-1430599/
Jak poprawić nasze samopoczucie i zdrowie?

Aby pozostać zdrowym, nie wystarczy jedynie dostarczać naszemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych i kalorii, ale także odpowiednio je wykorzystywać. W tym celu warto zwrócić uwagę na regularny wysiłek fizyczny, który nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale również wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Dla wielu osób ćwiczenia stanowią czas na wyładowanie emocji i odstresowanie.

Jak poprawić swoją kondycję i radzić sobie z kontuzjami?

Czasami regularny wysiłek fizyczny nie wystarcza, aby zwiększyć swoją siłę czy poprawić kondycję. Wiele osób boryka się z dolegliwościami po kontuzjach, a nawet długie przesiadywanie przed komputerem w jednej pozycji potrafi doprowadzić do bólu, dyskomfortu i ograniczeń ruchu. W takich sytuacjach warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Kim jest fizjoterapeuta i czym się zajmuje?

Fizjoterapeuta to specjalista, który posiada ogromną wiedzę z zakresu anatomii człowieka, a jego zadaniem jest przeprowadzanie zabiegów, gimnastyki, a nawet masażu, aby ukoić ból związany np. z kontuzją, przywrócić sprawność ruchową, czy po prostu poprawić samopoczucie. Fizjoterapeuta potrafi także doradzić, jakie czynności należy unikać, aby nie nabawić się kontuzji, oraz poprawić naszą postawę, aby w przyszłości nie mieć problemów np. z kręgosłupem.

Zapraszam do wysłuchania podcastu redakcji „Przystanek Kraków” Radia Pryzmat po więcej ciekawostek i informacji związanych ze zdrowym trybem życia.

Piotr Sladkowski