Pszczelarstwo

Słysząc słowo pasja, pierwsze skojarzenia to zazwyczaj albo film Mela Gibsona, albo zainteresowania rozciągające się od biegania po hafciarstwo. Istnieją różne, niszowe zajęcia, a jednym z nich zdecydowanie jest pszczelarstwo, o którego hobbystycznej formie opowiedzieli Agnieszka i Piotr Chmura w audycji „Operacja Styl” 14 września 2022 roku.
fot.: Radio Pryzmat


Pszczelarstwo zazwyczaj jest nastawione w jakimś stopniu na zarobek, stąd też nietypowym jest prowadzenie swojej pasieki tylko i wyłącznie hobbystycznie. W taki sposób podchodzą do pszczelarstwa Państwo Chmura, którzy ul dostali w spadku, a wytwarzany miód jest przeznaczany tylko na użytek własny.

Początek
Ojciec Piotra posiadał własną pasiekę, nad którą sprawował pieczę, lecz sam Piotr nie był nią zbytnio zainteresowany. Zmieniło się to po śmierci jego taty, kiedy odziedziczył pszczoły i trzeba było coś z nimi zrobić. Wtedy też zaczął zgłębiać tajniki pszczelarstwa, począwszy od zrobienia kursu pszczelarskiego, trwającego około pół roku, co też poleca każdemu kto chciałby się wkręcić w świat miodu i pszczół. Po ukończeniu kursu pojawia się pytanie – skąd wziąć pszczoły? Jest kilka opcji, każda z nich jest jak najbardziej prawidłowa. Pierwszą możliwością jest po prostu kupienie odkładu czyli całej rodziny pszczół, w internecie, bądź od pszczelarza. Drugą metodą natomiast jest w pewnym sensie złapanie rodziny pszczół, która szuka nowego ula. Dzieje się tak, kiedy pszczoły zakładają nową rodzinę i opuszczają stare miejsce zamieszkania. 

Gatunki pszczół
Jak można się domyślić, istnieje wiele gatunków pszczół, w Polsce żyje ich około 450. Pszczelarze dążą by w ich pasiekach znajdowały się pszczoły jak najbardziej miododajne, jak najmniej agresywne i jak najbardziej odporne na choroby, czy warunki atmosferyczne. Sama agresywność pszczół może się zmieniać pod wpływem pogody oraz ilość nektaru w kwiatach. Kiedy jest słonecznie pszczoły są bardziej łagodne i zajęte swoją pracą, natomiast kiedy jest zimno, pochmurno są one bardziej skłonne zaatakować człowieka. Dlatego też ważny jest odpowiedni ubiór przy pracy z pszczołami.
https://pixabay.com/pl/photos/pszczo%c5%82a-owad-kwiat-pszczo%c5%82a-miodna-5618012/

Funkcje pszczół w ulu
     Pszczoła przez okres swojego stosunkowo krótkiego, bo miesięcznego życia, pełni w ulu różne role. Po wykluciu pszczoła ma za zadanie oczyszczanie komórek zabrudzonych przez larwy. Następnie odbiera miód od pszczół, które przynoszą go do ula, zbiera nektar, bądź pełni rolę obronną – strzeże wejścia do ula. Oprócz pszczół w ulach znajdują się również trutnie, których zadaniem jest zapładnianie królowej, by rodzina żyła i się powiększała. Każda jedna pszczoła jest ważna i pełni określoną funkcję. Dzięki temu ul żyje jak jeden organizm.

W dzisiejszych czasach pszczoły są coraz bardziej zagrożone. Liczne choroby, pasożyty, ale przede wszystkim środki ochrony roślin powodują, że za jakiś czas, pszczół może nam krótko mówiąc zabraknąć. Według Piotra nie da się wytworzyć sztucznie takiej jakości miodu, jaki produkują nasze żółto-czarne owady, są one po prostu niezastąpione. Zachęcam więc do zainteresowania się tym zajęciem, oraz zostawiam was ze złotą radą dla początkującego pszczelarza: “potrzeba dużo cierpliwości, ale też pasji”. Są to słowa wypowiedziane podczas audycji przez Agnieszkę Chmurę, której wraz z małżonkiem pasji w tym co robią, zdecydowanie nie brakuje.

Bruno Fritz