Miejsce tworzone z pasją. Kilka słów o Antykwariacie Abecadło

Księgarnia, biblioteka, a może antykwariat? Które z tych miejsc najczęściej wybieramy, by nabyć chcianą pozycję literacką? Czytamy różne ilości książek, ale czy właśnie sięgamy po te prosto z księgarni, pachnące nowością czy może jednak lubimy buszować w poszukiwaniu białych kruków w antykwariatach? Coraz częściej wybieramy te używane, pachnące historią. Nie chcemy, by część z nich została całkowicie zapomniana, a posiadanie książki sprzed niemal stu lat jest czymś naprawdę wyjątkowym. Możemy być wdzięczni osobom tworzącym takie miejsca jak antykwariat.

Zdjęcie: Agata Ciechanowska


Pomocną dłoń, by ratować polską i światową literaturę, wyciąga Antykwariat Abecadło. Jest to znany krakowski antykwariat, dla którego literatura nie jest obojętna. Pan Antoni Stąpor, właściciel tego klimatycznego miejsca, dba o to, aby każda pozycja znalazła swój wyczekiwany dom. Siedziba antykwariatu jest szczególna. Znajduje się w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem założonej w 1899 roku, której niegdyś zadaniem było rozprowadzanie leków i innych środków leczniczych. Dzisiaj już nie znajdziemy tam ani grama medykamentów, a wiele ciekawych książek, które mogą stać się lekarstwem dla naszej duszy.

Oferta antykwariatu Abecadło jest bardzo obszerna. Znajdziemy tam książki w języku polskim, jak i obcym, ale oprócz tego naszym oczom ukażą się czasopisma, plakaty, kasety video, a nawet stare i klimatyczne fotografie. Miłośników muzyki przyciągnie za to bogata oferta płyt winylowych, w których to z pewnością kryje się niejedna perełka. Czas spędzony w antykwariacie umila zapach i smak aromatycznej kawy, a antykwariusz zadba o dobrze spędzony czas.

Zdjęcie: Agata Ciechanowska


      To nie wszystko, co oferuje nam ten wspaniały antykwariat. Oprócz sprzedaży jest jednym z kulturalnych miejsc na mapie Krakowa. W ciągu roku odbywa się tutaj wiele spotkań poetyckich, literackich, a także muzycznych i dzięki temu jesteśmy w stanie poznać wyjątkowych ludzi wrażliwych na otaczające piękno naszej codziennej rzeczywistości. 

Koniecznie zaplanujcie dzień na spędzenie, chociaż chwili w antykwariacie Abecadło przy ulicy Kościuszki 18, aby poczuć ducha czasu tego klimatycznego miejsca. Na antenie Radia Pryzmat rozmawiałam z właścicielem antykwariatu, który opowiedział, jak zaczęła się ta pasjonująca historia, posłuchajcie fragmentu wywiadu. 

Agata Ciechanowska