O dźwiękach prawie wszystko

Dźwięki otulają nas, są uspakajające lub drażniące, choć na pozór temat wydaje się prosty, rozmawiać o dźwiękach wcale nie jest łatwo. W świat fal dźwiękowych, inżynierii akustycznej i hałasu wprowadzili nas goście audycji Przez Pryzmat Wiedzy, Emilia Chmiel oraz Miłosz Derżko.

https://pixabay.com/pl/photos/mikrofon-audio-komputer-338481/

Ich przygoda z dźwiękiem zaczęła się bardzo wcześnie, od gry na różnych instrumentach oraz tworzenia muzyki elektronicznej. Fascynacja dźwiękiem przerodziła się w pasję, którą zaczęli realizować na studiach na kierunku Inżynieria Akustyczna Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. W wolnych chwilach są realizatorami dźwięku w Radiu Pryzmat.

Obydwoje należą do Koła Naukowego Inżynierii Akustycznej i realizują ciekawe projekty. Projekt badawczy Emilii to skonstruowanie czterech instrumentów, z których każdy będzie generował dźwięk poprzez wykorzystywanie różnych żywiołów ziemi – ognia, wody, ziemi i powietrza. Projekt Miłosza opiera się na generowaniu dźwięku poprzez plazmę. Ma on w planach stworzenie organów z kilku cewek tesli, czyli urządzeń, które generują wysokie napięcia.

Więcej na temat dźwięku usłyszycie w podcaście, przygotowanym na podstawie audycji Przez Pryzmat Wiedzy, która została wyemitowana 13.01.2022 roku w Radiu Pryzmat.

 *nie widzisz podcastu wyświetl wersję na komputer


Dźwięki otulają nas, są ciche lub głośne. Hałas może być szkodliwy dla zdrowia człowieka, ponieważ jego zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Dźwięki, które nas otaczają stale, które są za wysokie lub zbyt niskie, mogą wpływać negatywnie na psychikę człowieka, mogą powodować zdenerwowanie, agresywność, nawet depresje i zaburzenia psychiczne.

Często zwłaszcza ludzie młodzi uciekają od ciszy w półśrodki- jak mówi Zuzanna Chmura, która studiuje arteterapię, czyli terapię prowadzoną poprzez sztukę. Moja rozmówczyni opowiedziała nam o muzykoterapii i o tym, jak dźwięki wpływają na nasze samopoczucie.

Muzyka kojąca powinna wypierać z naszego życia muzykę smutną, która pogrąża nas nierzadko w przytłaczjących myślach. Bronimy się przed hałasem właśnie uciekając w dźwięki, jednak nie powinny być one zbyt wrzaskliwe, ogłuszające lub stresujące. Zuzanna zaznacza, że powinniśmy sięgać po muzykę spokojnie pozytywną, która będzie miała dobry wydźwięk w kontekście naszego zdrowia i samopoczucia.

Muzyka, jak i hałas, jest wszechobecna w naszym życiu. Zadbajmy o to, co ma na nas wpływ i nie bójmy się ciszy, która przecież również może być kojąca.

 

Aleksandra Gacek