Oni wiedzą, jak opowiadać o historii


Kraków to miasto, w którym nie można się nie zakochać albo, choć delikatnie zauroczyć. Oferuje on nam nie tylko rozrywkę, piękne miejsca, ale przede wszystkim historię. Historię, choć trudną, wypełnioną cierpieniem to bardzo ważną dla nas wszystkich. To, co możemy zrobić w dzisiejszym świecie to podtrzymywać jej pamięć, starać się, by nigdy nie została zafałszowana i zapomniana.

 

źródło:https://www.instagram.com/p/CVd5GA4oVaa/


Książki, blogi, gazety, seriale, czy krótsze formy filmów na kanale YouTube to miejsca, dzięki którym możemy pogłębiać wiedzę na temat przeszłości. Internet oferuje nam mnóstwo stron wypełnionych historycznymi treściami, ale trzeba być ostrożnym. Wiele się mówi o nie do końca rzetelnych materiałach, zafałszowanych faktach. Naszym zadaniem jest poszukiwanie i propagowanie miejsc, opartych na prawdziwych źródłach.

Są twórcy, którzy fenomenalnie wykonują swoją pracę. Zainteresowaniem historią zarażają każdego, kto trafi na ich media społecznościowe. A dlaczego tak się dzieje? Bo cechą szczególną tych autorów jest niezwykła szczerość.

Jan Jakub Grabowski i Łukasz Szypulski to twórcy kanału Okupowana Polska (dawniej Okupowany Kraków; zmiana od stycznia 2022 roku) i to o nich właśnie mowa. Młodzi, z pasją do tworzenia rzeczy niebanalnych, trudnych, a w tym wszystkim wartościowych. To właśnie oni potrafią budować opowieść o historii, skrywającej w sobie nieskończenie wiele. Dzięki nim odkrywamy wcześniej niezbadane sprawy, poznajemy ludzi, których powinien poznać cały świat i miejsca, niemogące zostać zapomniane.

Kanał Okupowana Polska ma nam wiele do zaoferowania. Od historii związanej z okupowanym Krakowem przez cykl recenzencki aż do spraw codziennych ludzi żyjących pod niemiecką okupacją. Współprace podejmowane z Muzeum Krakowa czy Muzeum Armii Krajowej sprawiają, że dobór materiałów jest wiarygodny, precyzyjny i bogaty w liczne fakty historyczne. Jakie? To już musicie sprawdzić sami, odwiedzając kanał, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu pasjonatowi historii, a także osobie, niemającej na co dzień z nią wiele do czynienia. Dopracowanie pod względem treściowym i wizualnym zaprezentowane jest w każdym filmie, którego stworzenie zajmuje wiele dni intensywnej pracy.

Z twórcami Okupowanej Polski rozmawialiśmy na antenie Radia Pryzmat w listopadzie 2021 roku. Wspominali oni o małych zmianach w swojej działalności. Dzisiaj już te zmiany widzimy. Poza rozszerzeniem działalności i „wyjściem” z Krakowa, szeregi zespołu Okupowanych zasiliła Olga, którą możecie poznać na kanale w filmie o okupacyjnej modzie. Ta współpraca z pewnością przyniesie wiele owocnych treści.


 żródło: https://www.facebook.com/OkupowanaPolska/

                                                 

Kanał Okupowana Polska przenosi nas w czasie do kart historii XX wieku. Dzięki temu możemy porównać, co zmieniło się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, czasów naszych dziadków i pradziadków. Jest to bardzo cenne miejsce, do którego warto zajrzeć i zostać na dłużej.

Zachęcam do wysłuchania podcastu z audycji, by poznać bliżej twórców Okupowanej Polski.

 Agata Ciechanowska

*nie widzisz podcastu wyświetl wersję na komputer