poniedziałek, 22 listopada 2021

Chorwacja - perła Adriatyku

Chorwacja to kierunek chętnie wybierany przez polskich turystów. Jest też wspaniałym rozwiązaniem dla turystów, którzy boją się latać samolotem, ponieważ można tam dojechać samochodem w około 14 godzin. Chorwacja to idealne miejsce na wypoczynek, zwiedzanie, podziwianie przyrody i wyśmienite jedzenie.
źródło:https://pixabay.com/pl/photos/chorwacja-dubrownik-morze-3605569/
Na podróż do Chorwacji zapraszała i zachęcała  słuchaczy Radia Pryzmat Agnieszka Grudziąż, która prowadzi najpopularniejszy blog o Chorwacji Cromania.pl. Blog znajduję się w TOP15 najpopularniejszych blogów podróżniczych  w Polsce. Nasza ekspertka kocha Chorwację całym sercem. Wydała internetowy przewodnik o tym kraju pt. "Wakacje od A do Z".
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Chorwacji to koniecznie posłuchajcie podcastu z audycji.
*nie widzisz podcastu wyświetl wersję na komputerPrzypomnijmy Chorwacja położona jest nad Morzem Adriatyckim, w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Bajkowe krajobrazy, zabytkowe miasta, ciepłe Morze Adriatyckie, niezwykłe wodospady to właśnie przyciąga turystów do tego kraju. Niesamowite wodospady to miejsce, w którym każdy turysta będzie czuł się wyjątkowo. Te przepiękne krystalicznie czyste wodospady znajdują się w Parku Narodowym KRK i Parku Narodowym Jezior Plitwickich.

Stolica Chorwacji czyli Zagrzeb często jest pomijana przez turystów, a szkoda bo to piękne  miasto z  bogatą historią i dużym znaczeniem dla całej Chorwacji. Zagrzeb jest bogaty w zabytki i zachwycające style architektoniczne. Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do wypoczynku jest  Park Maksimir, nazywany przez mieszkańców stolicy zieloną oazą spokoju.

Około 6 godzin o stolicy leży Dubrownik, który nazywany jest najpiękniejszym miastem Chorwacji. Stare miasto zostało wpisane na Listę UNESCO. Będąc w Dubrowniku warto pospacerować wąskimi uliczkami i podziwiać stare zabytkowe kamienice. Oczywiście fani filmu "Gra o Tron" doskonale znają to miasto ponieważ to właśnie tu nagrywane były sceny rozgrywające się w stolicy Siedmiu Królestw.

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji i równocześnie stolica i największy port Dalmacji. Jest to ciche i spokojne miasto z wieloma zabytkami. Warto zwiedzić tam Pałac Dioklecjana, Złotą Bramę i Katedrę Św. Dujama. Nie można pominąć serca miasta, czyli Placu Narodowego.

Riwerę  Makarską  uznaje się za najładniejszy fragment wybrzeża Chorwacji. Warto zobaczyć miasteczko Brela, które słynie z plaż oznaczonych błękitną flagą o najwyżej jakości i czystości. Największym miastem jest Makarska. Polecana dla osób lubiących rozrywkę w postaci imprez.

Wyspa Hvar uważana jest  za jedną z 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Położona w środkowej Dalmacji. Słynie ze spektakularnego pola lawendy, polecana miłośnikom przyrody. Będąc na wyspie nie można pominąć zabytkowego miasta Hvar.

To tylko kilka ciekawych miejsc, które polecam odwiedzić w Chorwacji, będąc już na miejscu koniecznie skosztujcie chorwackich smakołyków, które oparte są na świeżych rybach, owocach morza oraz na przepysznych owocach. 

Julia Kasperkiewicz


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz