poniedziałek, 18 października 2021

Zdrowy tryb życia - przepisów jest wiele!

 „An apple a day keeps the doctor away” – to angielskie przysłowie, choć na pozór błahe i przekoloryzowane ma sens. O tym jak być zdrowym, zaczynając chociażby od tego jednego małego jabłuszka, które może nieść za sobą realne zmiany dowiedzieliśmy się od Zuzanny Trzeciak, która reprezentowała projekt „Healthy Educated” podczas audycji „W Labiryncie” 15.06.2021r.

źródło: https://www.facebook.com/healthyeducated/photos/a.101750255317885/102699335222977


Czym jest projekt „Healthy Educated”?

Projekt ten był realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” w roku 2021. Wszystko zaczęło się od dwóch sióstr, które podczas lockdownu zaobserwowały u siebie, oraz w swoim najbliższym otoczeniu problemy związane ze zdrowym odżywianiem, ale też i aktywnością fizyczną, a raczej jej brakiem – w końcu będąc zamkniętym w domu, jest ona poważnie ograniczona. Postanowiły one więc temu przeciwdziałać, przy okazji wychodząc naprzeciw innym zmagającym się z podobnymi trudnościami. W ten sposób narodził się pomysł na zamieszczanie informacji o odpowiednim odżywianiu i ogólnie rzecz biorąc zdrowym stylu życia.

Dieta

Słysząc słowo dieta, większość z nas ma przed oczami slogany typu: „Dieta cud”, „Dzięki tej diecie schudniesz 10 kg w miesiąc!”. Powszechnie dieta kojarzy się bowiem z odchudzaniem. Jednak tak nie jest. Już na samym początku swojego projektu, siostry zredefiniowały to pojęcie – dieta to po prostu czyjś sposób odżywiania. Według nich dobra dieta - to dieta, na której można być całe życie. Nie trzeba się ściśle trzymać wyznaczonego planu, wszystko powinno być na luzie. Wystarczy jeść tylko zróżnicowane posiłki, zawierające wszystkie potrzebne składniki żywieniowe w odpowiednich ilościach. Skąd mamy wiedzieć jakie ilości są odpowiednie, zapytacie. Tutaj przychodzi nam z pomocą piramida żywieniowa, z której możemy wszystko wyczytać.

Przepisem na zdrowie, są dobre przepisy

Organizatorki na swoich profilach w mediach społecznościowych pokazują nam, że da się zjeść zdrowo i jednocześnie smacznie– jedno z drugim wcale się nie wyklucza. Wystarczy tylko trochę wysiłku, czasu (choć wcale nie tak dużo) i przede wszystkim dobry przepis. Takich nie brakuje w sieci, lecz czasami ciężko jest znaleźć te prawdziwe perełki w natłoku treści, jaki panuje w internecie. Siostry wymyślają takie przepisy, po czym umieszczają je na swoim koncie na TikToku, bądź Instagramie. Są to tak jak już wcześniej wspomniałem przepisy szybkie, zdrowe, ale przede wszystkim proste – tak, żeby nikt nie miał problemu z ich wykonaniem. 

Problem ogółu społeczeństwa

W wywiadzie Zuzanna stwierdziła, że złe odżywianie to problem, z którym boryka się zdecydowana większość społeczeństwa. Jest to spowodowane brakiem wiedzy w tej dziedzinie co wiąże się z deficytem źródeł, z których można ją czerpać.  Pozostaje nam tylko szukać dalej, aż w końcu natrafimy na odpowiednie źródła pokroju projektu „Healthy Educated”.

Bruno Fritz

*nie widzisz podcastu wyświetl wersję na komputer 


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz