poniedziałek, 6 września 2021

Weganizm - trend, czy dieta?

Zapewne wiele ludzi zdaje sobie sprawę z ciągle zmieniającego się świata, przez co tworzą się różne modele żywieniowe. Dążenie do ekologicznego życia oraz chęć podążania za zdrowiem, często prowadzi wielu młodych ludzi do diety roślinnej. Jedni twierdzą, że jest to zupełnie niepotrzebny trend, jednak inni uważają, że jest to świetny sposób na życie i lekarstwo na wszelkie problemy.

 

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/hamburger-czarny-chleb-2856548/

Weganizm – to słowo w dzisiejszym świecie chyba dla wielu osób nie brzmi obco. Dieta roślinna staje się coraz bardziej popularna wśród młodych ludzi, ale nie tylko. Osoby wybierając tę dietę mogą w dużej mierze kierować kwestiami związanymi z cierpieniem zwierząt, ale także względami zdrowotnymi. Weganizm jest bardzo urozmaiconą dietą, ponieważ opiera się wyłącznie na produktach roślinnych. Osobiście uważam, że weganizm jest świetnym zainteresowaniem dla młodego człowieka, jednakże należy być ostrożnym, gdyż wiele osób zupełnie nieświadomych żywieniowo podejmuje się przejścia na ową dietę nie zgłębiając niezbędnej wiedzy, co może skutkować licznymi niedoborami.

Każda dieta, nawet tradycyjna, źle zbilansowana może wyrządzić szkodę organizmowi zarówno młodemu, jak i dojrzałemu. Dlatego chociażby małe zainteresowanie zdrowym odżywianiem jest kluczowe dla każdego człowieka, aby czuł się dobrze na co dzień. Każdy z nas wybiera to, co najbardziej nam smakuje, a kiedy myślimy również o dobru ogółu to jest to podwójne dobro.

Weganizm pod pewnym względem jest trudną dietą, ponieważ wymaga dużego wysiłku odnośnie przyrządzania różnorodnych potraw, a także znajomości wartości odżywczych poszczególnych produktów. Ale mimo wszystko ma więcej plusów niż minusów. Idąc na zakupy do sklepu jesteśmy w stanie kupić nie tylko podstawowe produkty, takie jak mleko roślinne, czy tofu, ale także wegańską szynkę, kiełbasę, a nawet ser.

 

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/wodospad-dolina-g%C3%B3ry-krajobraz-las-1081997/


Pamiętajmy, że w XXI wieku ważne jest dbanie o środowisko, gdyż jednym z ważniejszych aspektów, które decydują o poważnych krokach w kierunku ekologii jest ocieplenie klimatu, będącego skutkiem produkcji nadmiaru plastiku, a także ogromna ilość zużywanej wody podczas produkcji mięsa. Zatem warto zastanowić się jak można przyczynić się do dbania o środowisko. Małe kroki podejmowane w kierunku poprawienia świata, mogą przyczynić się do wielkich sukcesów w dziedzinie ekologii.

Na antenie Radia Pryzmat rozmawialiśmy o diecie wegańskiej. Zapraszam do wysłuchania podcastu, aby dowiedzieć się jeszcze nieco więcej.

Agata Ciechanowska

*nie widzisz podcastu wyświetl wersję na komputerBrak komentarzy:

Prześlij komentarz