poniedziałek, 14 czerwca 2021

Zatrzymać się na „Bajkach robotów” po prostu nie wypada

Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema. Nie wiedzieliście? Pewnie nie wiedzieliście również, że patronami bieżącego roku stali się również kard. Stefan Wyszyński, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. Wiadomości o patronach danego roku nie należą do najbardziej popularnych i jakoś nie docierają do wszystkich. Gdy tylko owe wieści dotarły do nas, postanowiliśmy stworzyć audycje o jednym z wyżej wymienionych w ramach cyklu „W Labiryncie” w Radiu Pryzmat.

źródło https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stanislaw_Lem_2.jpg

Wybór padł na tego pierwszego, niewiele w tym jednak naszego pomysłu. Swoje zrobił wielki baner z napisem „Rok Stanisława Lema” zawieszony na budynku biblioteki w pobliżu siedziby naszej rozgłośni. Przekonująca czcionka, sugestywne błękitne tło oraz wybrane cytaty z utworów autora. Takim banerom się nie odmawia. „W Labiryncie” to jednak audycja, w której koncentrujemy się na kwestiach społeczno-politycznych (program o polityce bez polityki). Czy możemy takie wątki odnaleźć u autora powieści Science Fiction?

Oczywiście, że możemy. Lem to również (a może w pierwszej kolejności) filozof i myśliciel, którego wiedzy i inteligencji nikt chyba nie kwestionuje. O jego inteligencji miały się przekonać już przedwojenne władze oświatowe. Podobno na postawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że Lem był najinteligentniejszym dzieckiem w całej południowej Polsce (więcej o tym fakcie tutaj: https://solaris.lem.pl/home/biografia/przypadek-i-lad). Może właśnie, dlatego, Lem nie obawiał się podejmowania różnorodnych tematów, często odległych od siebie. Obok sztucznej inteligencji, biotechnologii czy podróży w kosmos, w jego twórczości znalazło się miejsce dla polityki, kultury czy spraw damsko-męskich.

O pomoc w zgłębieniu myśli Stanisława Lema poprosiliśmy Patryka Kossowskiego, dla którego nasz temat nie miał żadnych w tajemnic. W swoim tekście na stronie nlad.pl postawił ciekawą tezę, dostrzegając w poglądach patrona bieżącego roku przede wszystkich elementy tradycjonalistyczne (https://nlad.pl/nowoczesny-tradycjonalizm-stanislawa-lema-w-trzeciej-dekadzie-xxi-wieku/). Może to dziwić. Gdzie tradycjonalizm u myśliciela zapatrzonego w kosmos i postęp technologiczny? Zadaliśmy to pytanie, a także wiele innych.

Zachęcamy do wysłuchania fragmentu wywiadu poniżej. Zachęcamy również do tego, by twórczo świętować rok Lema, najlepiej z książkami jego autorstwa w ręku. Zatrzymać się na „Bajkach robotów” po prostu nie wypada. Gdy rozmawialiśmy z Patrykiem Kossowskim biblioteki w cały kraju były zamknięte, dziś są już otwarte. Zachęcamy do wizyty w bibliotece np. na krakowskim Kazimierzu, nie tylko po to, by zobaczyć baner z cytatem Lema. Zatrzymać się na banerze po prostu nie wypada.

                                                                                                                   Daniel Czerniawski 1 komentarz:

  1. Można 'pływać' w tym tekście, jak i słuchając podcastu. Gratulacje dla dziennikarza za takie prowadzenie czytelnika i widza, ale także rozmówcy! :) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń