poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Jazda konna

Jazda konna jest niezwykłym, wyjątkowym sportem, ponieważ człowiek musi zbudować relację z koniem. Jest to sport, w którym zaufanie i współpraca jest najważniejsza, koń potrafi wyczuć emocje i humor jeźdźca. Samo zwierzę również ma swoje humorki, swoje uczucia, ważne jest, aby nawzajem się zrozumieć.

https://pixabay.com/pl/photos/ko%C5%84-g%C5%82owa-konia-jazda-konna-1139142/Jazdę konną traktowaną, jako sport, a nie środek transportu, uprawiano już w starożytności, za jej początek można uznać czasy, w których ludzie udomowili konie, czyli ok. 3,5 tysiąca lat przed naszą erą. Ludzie ujeżdżali swoje konie, by w ramach rozrywki brać udział w wyścigach konnych.

Jak w większości sportów istnieją zawody, i tak też jest z jazdą konną, jest konkurs św. Jerzego, Intermediaire I, Intermediaire II, grand prix, kűr – program z muzyką. Te zawody powstały w programie FEI , który jest najwyższym międzynarodowym gremium posiadającym władzę decyzyjną w sporcie jeździeckim. Konie, które mogą startować w zawodach międzynarodowych, muszą posiadać paszport FEI, a Federacja wydaje zezwolenia oraz kontroluje zawody przeprowadzane przez inne federacje.

Obecnie FEI (Międzynarodowa Federacja Jeździecka) uznała 7 dyscyplin jeździeckich. Tymi dyscyplinami są: 1. Ujeżdżanie 2. Skoki przez przeszkody 3. WKKW(Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) 4. Powożenie 5. Woltyżerka 6. Rajdy długodystansowe 7. Reining. FEI została powołana do życia w 1921 roku, a jej celem było stworzenie regulacji dla sportu jeździeckiego, a także wszechstronne wspieranie rozwoju wszelkich zawodów z udziałem koni.

https://pixabay.com/pl/photos/ko%C5%84-dziewczyna-lekcje-jazdy-konnej-6123408/


Kontuzje zdarzają się w każdym sporcie, w jeździectwie także i mogą mieć poważne konsekwencje. Do najczęstszych sytuacji, w których powstają obrażenia należą: upadki na ziemię; upadki na twarde obiekty (przeszkody np. słupy, drągi poprzeczne, twarde podłoże i pojazdy); upadki, podczas których jeździec zaplątuje się w uprząż konia i jest ciągnięty; upadki, podczas których jeździec zostaje kopnięty, podeptany lub przygnieciony; zderzenie z drzewami i innymi przedmiotami, które powodują pierwsze obrażenia, po którym następuje często upadek. Szczególnie warto zwracać uwagę na kręgosłup, ponieważ przy upadku jego narażenie może skończyć się tragicznie.

Rozpoczynając przygodę z jeździectwem najważniejsze są chęci, wygodne spodnie, buty z płaską podeszwą i kask, który można wypożyczyć w każdej szkółce jeździeckiej. Na początek należy znaleźć odpowiednią stadninę, świadczącą usługi nauki jazdy konnej, należy sprawdzić czy instruktor posiada uprawnienia wydane przez Polski Związek Jeździecki. Ceny w szkołach jeździeckich za lekcje są bardzo zróżnicowane, lecz mogą zaczynać się już od 25 złotych za godzinę, jednak, jeśli chcemy zakupić konia jest to wtedy ogromna suma, dlatego większość osób decyduje się na jazdę na koniach ze stadniny.

https://pixabay.com/pl/photos/skoczek-ko%C5%84-konie-jazda-konna-1542465/


Chodziłam na takie lekcje dość długo i uważam, że ta dyscyplina sportu jest niesamowitym sportem, głównie dzięki współpracy i zaufaniu między koniem a jeźdźcem. Życzę powodzenia wszystkim zachęconym, a nieprzekonanych zapraszam do wysłuchania wywiadu z Anną Niedziółką, która jest instruktorem w Stadninie Koni Kopytko w Czernichowie, który był emitowany 21 stycznia 2021roku w ramach audycji Sportowa Energia w Radiu Pryzmat.

Aleksandra Kromka                                                                                                                     

 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza