poniedziałek, 22 marca 2021

Tajemnice zawodu aktora

Zawód aktora skrywa wiele tajemnic. Wymaga wielu poświęceń i nie do końca nasze wyobrażenie o nim jest adekwatne do rzeczywistość. Zastanawialiście się kiedyś, z czym aktor zmaga się, na co dzień? O swojej przygodzie z aktorstwem, początkach pracy i o magii tego zawodu opowiadał Przemysław Łamacz, aktor krakowskiego Teatru Variété, podczas audycji Kocioł Kulturalny w Radiu Pryzmat, 26 października 2020r.

fot.: Radio Pryzmat

Występy na scenie przed publicznością, piękne kostiumy i makijaż… to nie wszystko. Wiele zależy od tego, gdzie się występuje. Aktorstwo teatralne to zupełnie, co innego niż filmowe, czy serialowe. Przede wszystkim w teatrze gra się na żywo, co przekłada się na wielokrotne odgrywanie tej samej roli w zależności od ustalonego repertuaru. Nie ma tam miejsca na zmęczenie, zapomnienie tekstu czy chore gardło. Natomiast podczas kręcenia filmu aktor ma możliwość zagrania jednej sceny różnorodnie i powtarzanie jej wiele razy. Dzięki temu można dopracować materiał perfekcyjnie i ma się pewność, że przed odbiorcami wypadło się znakomicie. W wywiadzie Przemysław Łamacz opowiedział o tych różnicach. Wspomniał, że kiedy spektakl zaczyna się to nie ma już miejsca na powtórki, wszystko jest grane na żywo, aktorzy pokazują to, nad czym pracowali kilka miesięcy. Opowiedział również o możliwości powtarzania scen na planie serialowym lub filmowym. Jest możliwość powtórzenia nagrania epizodu ponownie. Jednak podkreślił, że aktorzy zawsze są perfekcyjnie przygotowani, jeśli chodzi o np. znajomości tekstu, ponieważ sceny kręcone są szybko, a czas nagrań jest określony.

Na deskach teatru osoba musi w danym czasie i miejscu wcielić się w rolę i sprawić by uwaga widzów była skupiona na nim. Natomiast na planie filmowym aktor rozbija spójną konstrukcję bohatera na wiele dialogów i scen. Trzeba pamiętać, że ten zawód wymaga bycia elastycznym. Wcielanie się w różne role, często odbiegające od naszego charakteru i sposobu bycia. Odegranie postaci, która jest chora psychicznie, chwiejna emocjonalnie …, na tym polega największa trudność. A może łatwiej zagrać kogoś innego? Zaproszony gość opowiedział historię, kiedy dostał wspaniałą propozycję zagrania głównej roli w projekcie pt. „Tsunami”. Jednak szybko okazało się, że rola wymagała od aktora rozpoczęcie spektaklu nago. Była to forma uroczystego obmycia ciał, a następnie ubieranie specjalnych szat. Było to lekkie zaskoczenie dla aktora, ale po chwili namysłu się zgodził.


archiwum P. Łamacz

Jak wygląda przygotowanie aktorów do spektaklu? Na początku każdy z nich rozpisuje na czynniki pierwsze swoją postać, – kim jest, co robi, jaki jest, co się z nim dzieje itp. Następnie reżyser zatwierdza lub wprowadza poprawki do stworzonych opisów bohaterów. Jak wiadomo to właśnie on decyduje o wszystkim. W kolejnym etapie zaczynają się próby i tak zostają wprowadzone i ostatecznie dopracowane wizerunki postaci, w które aktorzy się wcielają. Ilość prób zależy od tego ile czasu zostało do premiery. Miesiąc przed aktorzy ćwiczą codziennie. Po premierze trochę się to zmienia, ponieważ próby odbywają raz lub dwa razy w tygodniu.

W zawodzie aktora liczą się przede wszystkim umiejętności i talent. Oczywiście da się nauczyć odgrywać sceny według napisanego scenariusza, ale to nie będzie tak samo jak z nauką matematyki, którą można nauczyć się wykonują setki zadań. Jest to bardzo dynamiczny i urozmaicony zawód. Częste wyjazdy do innego miasta lub państwa, dają duże możliwości w pozyskiwaniu nowych znajomości i kontaktów, poznawania innych kultur. Aktor przez rozwój kariery może stać się osobą publiczną i traci przez to anonimowość, co  aktorzy często wymieniają jako minus tego zawodu. Warto uczestniczyć w warsztatach aktorskich, które rozwijają talent i uczą profesjonalizmu w tym zawodzie. Nawet jeżeli nie zostaniesz aktorem to takie warsztaty nauczą otwartości, dykcji, ale przede wszystkim będą niezapomnianą przygodą.

 

                                                                                                                               Zuzanna Chmura

 

Podcastu z audycji, której gościem był Przemysław Łamacz możecie wysłuchać tutaj.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza