poniedziałek, 8 marca 2021

Bądźmy razem! – O fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko"

Każdy z nas potrzebuje mieć w życiu kogoś, w kim będzie mieć wsparcie, możliwość rozmowy, ale także zwykłego przebywania ze sobą, nawet w milczeniu. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” działa od 2003 roku. Jej celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, a także pokazanie, że pomaganie drugiemu człowiekowi niesie za sobą dużo dobra – bo jak wiemy, miłość się mnoży, kiedy się ją dzieli.

 

Źródło: Autorstwa Marek Kowalski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6246758 

Zostanie wolontariuszem w dzisiaj jest łatwiejsze, niż nam może się wydawać. Wystarczy wysłać swoje zgłoszenie do fundacji, która nas zainteresowała i czekać na odpowiedź. To wszystko, a satysfakcja z pewnością gwarantowana! Niestety są osoby, które wsparcia potrzebują na co dzień, ponieważ stracili bliskich, którzy zawsze przy nich byli, a ich niepełnosprawność ogranicza ich w codziennym życiu. I właśnie takie jest zadanie wolontariusza – pomaganie, bycie z drugim człowiekiem. Nie trzeba przejmować się swoim wiekiem, bo również nie ma on znaczenia, wolontariuszem może zostać dosłownie każdy. Jeżeli tylko mamy czas i chęci, to możemy pomagać. Pomoc drugiemu człowiekowi nic nie kosztuje, a ofiarowywanie swojego czasu jest bardzo cennym darem.

Jak wiemy, pandemia pokrzyżowała plany wszystkim. Całe nasze życie nagle się zatrzymało i trzeba było nauczyć się żyć w zupełnie nowej rzeczywistości. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” również musiała dostosować się do zaistniałej sytuacji. Wolontariusze nie poddali się, szczególnie teraz, mimo ograniczeń integrowali się, ale w formie online. Bo bycie dla siebie, nawet na odległość, jest ważne.

Wybuch pandemii spowodował przesunięcie 16. Edycji Festiwalu Zaczarowanej piosenki, który cieszy się wielkim zainteresowaniem, a także angażuje mnóstwo osób i z pewnością było to rozczarowaniem dla każdego. To wydarzenie jest zarówno ważne dla wolontariuszy, jak i dla podopiecznych fundacji, którzy mają okazję pokazać swój ogromny talent i wystąpić na scenie przy boku wybitnych polskich artystami. Jest to festiwal promujący ogromnie utalentowanych ludzi z niepełnosprawnościami, którzy są oceniani przez wybitne jury. Należy pamiętać, aby traktować osoby z niepełnosprawnościami na równi – oni potrzebują prawdziwego wsparcia i poważnego traktowania. Warto w tym miejscu przywołać słowa zwycięzcy 2. Edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, Łukasza Żelechowskiego:

Nie śpiewamy niewidzącymi oczami, złamanym kręgosłupem albo sparaliżowanymi nogami. Dlaczego więc moje zdolności wokalne nie miałyby być poddane wnikliwej weryfikacji? Taryfy ulgowe, z jakimi często jesteśmy traktowani, po prostu nas poniżają.

Te słowa powinny zostać w naszej pamięci oraz zmienić perspektywę postrzegania osób, które borykają się z fizycznymi ograniczeniami. Każda z nich ma marzenia, chce normalnie żyć, rywalizować, walczyć i właśnie traktowanie tych utalentowanych ludzi pobłażliwie wyrządza im największą krzywdę. Warto na to zwrócić uwagę, bo tak naprawdę często nieświadomie możemy sprawić drugiej osobie ogromny ból.

O fundacji rozmawialiśmy na antenie Radia Pryzmat z Anitą Morgą Koordynatorką ds. Działań Wolontariuszy w Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która opowiedziała o swojej niesamowitej pracy. Zapraszam do wysłuchania podcastu z tej audycji. 

Agata Ciechanowska
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza