poniedziałek, 7 grudnia 2020

Amerykański sport - baseball

Myśląc o sportach typowo amerykańskich, większość ludzi myśli pewnie o baseballu. Jest to sport nierozłączny z amerykańską popkulturą, pojawia się w wielu filmach od lat. Baseball zaczął się rozwijać już w XIX wieku, już w jego połowie nowojorskie gazety odnosiły się do niego, jako „sport narodowy”.

https://unsplash.com/photos/Jxr2dJZ656Q

Choć dość często się z nim spotykamy oglądając amerykańskie filmy, od samego ich oglądania ciężko zrozumieć zasady. Zacznijmy od podstaw; na boisku są dwie drużyny, atakująca i broniąca, grają ze sobą 9 części, zwanych inningami. W każdej części drużyna ma okazję bronić oraz atakować.  Boisko składa się z 4 baz; domowej, pierwszej, drugiej oraz trzeciej. W środku, pomiędzy nimi znajduję się górka miotacza. Stamtąd zawodnik drużyny broniącej rzuca (miota) piłkę w stronę bazy domowej, obok której stoi zawodnik atakujący, którego zadaniem jest odbicie tej piłki. Jeśli mu się to uda, biegnie po bazach. Musi znaleźć się na bazie, zanim zawodnik broniący jej dostanie piłkę od swojej drużyny. Punkt zdobywa się, jeśli przebiegnie się wszystkie bazy i wróci na domową.

Teraz, gdy podstawy już znamy, można powiedzieć dwa słowa o sprzęcie. Każdy do gry potrzebuje specjalnej, charakterystycznej rękawicy, korzysta się z niej do obrony, oraz kija baseballowego, który służy do ataku. Nieodłączną, bardzo charakterystyczną częścią stroju zawodników są czapki baseballówki. Jeśli chcecie spróbować gry nie trzeba jednak sprzętem się martwić, drużyny mają go dostępnego dla swoich zawodników.

https://pixabay.com/pl/photos/pi%C5%82ka-no%C5%BCna-r%C4%99kawiczki-pi%C5%82ka-sport-1425124/


W Polsce nie słyszy się za dużo o baseballu, sam nie wiedziałem, że działają jakieś ligi dopóki nie poszukiwałem niecodziennego sportu dla siebie i właśnie na baseball trafiłem. W całej Polsce istnieje około 25 drużyn i z nich utworzone są trzy ligi: Ekstraliga, 1.Liga i Liga Bałtycka. Ekstraliga i 1.Liga to ligi najbliżej poziomu profesjonalnego, natomiast Liga Bałtycka jest na poziomie amatorskim, brać w niej udział może każdy klub, wystarczy mieć odpowiednią ilość zawodników. Polska powołuje też reprezentacje w różnych kategoriach: kobiecą, jest to softball, u-23 oraz seniorską. Mimo małej infrastruktury, bowiem w Polsce jest tylko 9 boisk, nasze drużyny są w stanie postawić się nawet najlepszym europejskim drużynom, takim  jak Holandia, czy Włochy.

https://unsplash.com/photos/VvQSzMJ_h0U


Choć baseball kojarzy się głównie ze Stanami Zjednoczonymi, nie jest to jedyna nacja w niego grająca. Innym miejscem, w którym sport ten się rozwija jest, co może zdziwić, Japonia. Japończycy wytworzyli swój własny styl baseballu, mniej siłowy od amerykańskiego. Oprócz tego baseball popularny jest w takich krajach jak Kuba, Wenezuela, Meksyk, skąd wielu zawodników gra w MLB, amerykańskiej lidze.

Jak mówi Bartosz Maciejewski, z krakowskiego klubu Kraków Kings, baseball jest dla wszystkich. Nie ważne jaki ma się wzrost, czy wagę ciała, czy jest się szybkim, czy wolniejszym, zawsze znajdzie się pozycję dla siebie. Więcej informacji we fragmencie audycji Sportowa Energia z 29.10.2020r, którą mogliście wysłuchać w Radiu Pryzmat.

Mikołaj GóreckiBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza