Wyjątkowy sport, w którym warto sięgnąć dna

Większość osób uprawia popularne sporty takie jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka itd. Jednak jest również grono osób, które chcą spróbować czegoś nowego, nietypowego. Jest wiele rzadkich, wyjątkowych dyscyplin, o których wielu z was zapewne nie słyszało, a jedną z takich konkurencji jest hokej podwodny. Hokej zwykle kojarzony jest z jazdą na łyżwach po tafli lodu i uderzaniem kijem
w krążek, który musi wpaść do bramki. W hokeju podwodnym sytuacja wygląda tak samo z tym, że zawodnicy zamiast łyżew mają płetwy, a mecz rozgrywa się na dnie basenu.

źródło: Radio Pryzmat

O tym mało popularnym sporcie dowiedziałem się przypadkowo przeglądając internet, bardzo mnie ten temat zainteresował, dlatego zaprosiłem do studia Radia Pryzmat osoby, które wszystko wiedzą o tym sporcie. 30 czerwca 2019r. moimi gośćmi w audycji Sportowa Energia byli Dominik Glebow oraz Szymon Wojak. Obaj Panowie są zawodnikami krakowskiego klubu hokeja podwodnego ,,Smoki Kraków’’.

Mecz rozgrywa się na dnie basenu o wymiarach 25x15 metrów. Na boisku znajdują się dwie bramki mające 3 metry długości i 30 cm wysokości. W grze bierze udział 6 zawodników jednej drużyny, a na ławce rezerwowych znajduje się jeszcze 4 graczy. Podczas meczu pod wodą znajduje się 12 zawodników. Czas trwania meczu wynosi 30 minut. Jedna połowa trwa 15 minut, a przerwa w trakcie meczu trwa 3 minuty. W razie potrzeby rozgrywana jest dogrywka, której jedna połowa trwa 5 minut,
a przerwa trwa 1 minutę. Mecz sędziowany jest przez kilku sędziów.

Poznaliście już podstawowe zasady gry, więc przejdźmy do rozgrywki, o której opowiedział Szymon Wojak podczas mojej audycji, której możecie tutaj wysłuchać.

Głównym celem jest zanurkowanie i przepchanie po dnie krążka do bramki. W grze występują faule, oczywiście zabronione jest ciągnięcie zawodników za ręce, zdejmowanie masek. Z takich przewinień liczonych, jako faul jest dotknięcie krążka rękawicą lub zasłonięcie go ciałem. Zabronione jest również bacowanie, czyli zasłanianie swoim ciałem kolegi z drużyny, który ma krążek.

Muszę przyznać, że rozgrywka w hokeju podwodnym jest ciekawa i dynamiczna. Oglądnąłem kilka meczów i nie zawiodłem się. Myślę, że jest to jeden z ciekawszych sportów, jakie można zacząć uprawiać. Moi goście chcieli zachęcić was do zainteresowania się tym sportem. Jest to sport, który da nam dużo adrenaliny i z pewnością poprawi naszą sprawność fizyczną. Hokej podwodny jest jednym
z bardziej egzotycznych sportów, więc na pewno wzbudzicie podziw wśród waszych znajomych.