poniedziałek, 12 października 2020

Jak ,,Gwiezdne Wojny” zrewolucjonizowały rozrywkę?

,,Niech moc będzie z wami”- ten cytat zna zapewne każdy z nas. Saga ,,Gwiezdnych wojen” stała się niewątpliwym fenomenem na całym świecie. W grudniu 2019 podczas audycji Kotła Kulturalnego rozmawialiśmy o ,,Star Wars”, o tym jak ta seria wpłynęła na popkulturę. Na czym polega fenomen historii z ,,odległej galaktyki”, które wszyscy pokochali?

źródło: Radio Pryzmat


Poruszając ten temat, na początku należy cofnąć się trochę w czasie i krótko przedstawić historię powstawania tych filmów. ,,Nowa nadzieja”, czyli pierwszy film z cyklu, pojawiając się w 1977 zrewolucjonizowała kino wielkobudżetowe. Niejako dzięki niej wyodrębnił się nowy gatunek filmowy, jakim jest kino ,,nowej przygody”. Łączy on elementy z innych gatunków, takich jak klasyczne kino akcji, horror czy romans, opierając właśnie na nich wspomnianą przygodę. Dzięki temu ,,Gwiezdne wojny” są atrakcyjne dla różnych widzów, młodszych i starszych. 

źródło:pixabay.com/pl/illustrations/sok%C3%B3%C5%82-millenium-sok%C3%B3%C5%82-star-wars-1627322/


Ta właśnie cecha, jest jedną z bardziej kluczowych w budowaniu kultowości ,,Star Wars”. Filmy swoją uniwersalnością potrafią łączyć pokolenia, pozostając przy tym wciąż ciekawe. Saga ma już ponad 40 lat, więc często osoby, które wychowały się na oryginalnej trylogii, zapoznają z uniwersum swoje dzieci. Ludzie w różnym wieku zakochują i zagłębiają się w świat ,,Gwiezdnych wojen”, który mogą eksplorować coraz więcej i więcej. 

źródło: pixabay.com/pl/illustrations/ludzie-dziecko-dla-dzieci-rodzina-1082906/


,,Star Wars” również było pionierami w aspekcie tworzenia rozbudowanego uniwersum na ekranie. Pierwsze filmy stały się początkiem do wymyślania kolejnych historii z tego świata, na początku w książkach i komiksach, później w grach itp. Ludziom bardzo spodobało się to uniwersum i zaczął kształtować się prawdopodobnie największy fandom na świecie. Wizja wymyślonego świata, w którego zgłębianie można zaangażować się długoterminowo okazała się przełomowa dla powszechnej rozrywki.

źródło: pixabay.com/pl/vectors/star-wars-statki-logo-bitwa-pod-1084773/


Ciekawe wydaje się pytanie, jakie elementy dokładnie ujęły widzów w ,,Gwiezdnych wojnach”? Odpowiedź jest oczywista, że piękne lokacje, wspaniałe kostiumy i fantastyczny poziom realizacji (jak na tamte czasy). ,,Star Wars” są jednak również fantastyczne, jeśli chodzi o pomysł na fabułę. Jak wspominał sam twórca, George Lucas, w wymyślaniu historii inspirował się klasycznym schematem baśni. Mała grupa rebeliantów walczących ze złowrogą armią, rycerze, księżniczka, czy karczmy pełne łotrów, to wszystko już widzieliśmy np. przy okazji ,,Robin Hooda”, ale nie tylko. Dzięki temu, że saga wykorzystuje znane nam schematy, ale osadza je w zupełnie innych, oryginalnych, kosmicznych realiach osiągnęła taki sukces.
źródło: pixabay.com/pl/illustrations/przestrze%C5%84-gwiazdy-star-wars-darck-1164579/    

Można wymieniać jeszcze wiele rzeczy, które ,,Gwiezdne wojny” zrewolucjonizowały 
i zapoczątkowały, ale najważniejsze jest to jak wpłynęły na kulturę masową. Dzięki ,,Star Wars” rozrywka wkroczyła na zupełnie nowy poziom, a widownia oprócz możliwości  oglądania filmów, zyskała magiczną otoczkę istniejącą wokół nich.

Łukasz Marciniszyn


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza