poniedziałek, 14 września 2020

Dni dla Ziemi

 Przez ostatnie kilka lat ekologia jest często omawianym tematem, szczególnie przy okazji różnych świąt, wydarzeń etc. Najbardziej znaną akcją jest Międzynarodowy Dzień Ziemi, który będziemy obchodzić dopiero za pół roku, czyli 22 kwietnia, ale myślę, że warto już teraz poznać cele i założenia tego wydarzenia. Dzień ten obchodzony jest już od pół wieku, pierwszy był w 1970 r. w Stanach Zjednoczonych. Później inicjatywa dotarła do innych krajów, w tym do Polski w 1990 roku.

źródło: https://pixabay.com/pl/photos/ochrony-%C5%9Brodowiska-przyrody-ekologia-326923/Dodaj podpis

Głównym celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi ludzi na naruszenie równowagi pomiędzy człowiekiem a środowiskiem oraz zagrożenia dla przyrody, które są skutkiem rozwoju cywilizacji.

Na obchody składają się spotkania, wiece, odczyty, wystawy, marsze. Mają one na celu zwrócenie uwagi zarówno rządzących, jak i zwykłych ludzi, gdyż rozwiązanie tych problemów wymaga współpracy wszystkich.

Jednym z bardzo istotnych wydarzeń związanych z Międzynarodowym Dniem Ziemi jest „Sprzątanie Świata”. Celem tego wydarzenia, jak już wskazuje sama nazwa, jest sprzątanie śmieci. Ta międzynarodowa akcja rozpoczęła się w Australii. To właśnie tam w 1989 roku australijski biznesmen i żeglarz Ian Kiernan założył „Clean Up The World”. W akcji bierze udział ponad czterdzieści milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Polska gałąź tego ruchu powstała w 1994 roku z inicjatywy Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, działaczki ekologicznej oraz założycielki i byłej prezeski Fundacji „Nasza Ziemia”. Akcja ma na celu promowanie idei poszanowania środowiska, edukację ekologiczną, inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

źródło: www.naszaziemia.plSprzątanie świata odbywa się w trzeci weekend września, w tym roku będzie to 18-20 września. Wtedy, wraz z setkami tysięcy wolontariuszy prowadzone są działania propagujące ograniczenie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę, recykling, a także wyszukiwanie i w miarę możliwości, usuwanie dzikich wysypisk śmieci.

Jeszcze możesz zapisać swoją Akcję w ramach 27. Akcji Sprzątanie Świata - Polska #SSP2020 na stronie  http://naszaziemia.pl/ssp2020. Tegoroczna Akcja niewątpliwie różnić będzie się od poprzednich edycji z powodu pandemii Covid-19, o wszystkich ograniczeniach z tym związanych informacje znajdziecie na stronie organizatora. Cel jednak pozostaje ten sam - zadbać o nasz dom - naszą Ziemię.

Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań, takich jak: sadzenie drzew, krzewów i kwiatów oraz organizowanie konkursów plastycznych, wystaw, festynów, zabaw, koncertów.

           Kolejnym podobnym wydarzeniem jest „Godzina dla Ziemi”, w ramach, której 27 marca gasną światła w najważniejszych budynkach w miastach na całym świecie w celu promowania oszczędzania energii elektrycznej.

Okazji do opiekowania się naszą planetą jest dużo, ale trzeba pamiętać, że jeśli świadomość o zagrożeniach stojących przed naszą planetą będzie się ograniczała wyłącznie do, tych kilku dni to nie nastąpi żadna prawdziwa zmiana. Dbać o Ziemię trzeba zawsze – w końcu na niej żyjemy.

 Mateusz Miliutin

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza