poniedziałek, 8 czerwca 2020

Judo najlepszym sposobem na dobrą kondycję fizyczną?


Często wiele osób zastanawia się, jaki sport zacząć uprawiać. Jaki sport pomoże nam zachować sprawność fizyczną mimo starzenia się? Odpowiedź na to pytanie już znam! Jest nią judo. Dowiedziałem się tego dzięki Zbigniewowi Tarnawskiemu, z którym miałem przyjemność rozmawiać podczas audycji w Radiu Pryzmat, która dobyła się 9 stycznia 2020r.


Fot.: Radio Pryzmat


Zbigniew Tarnawski jest wicemistrzem Polski w judo. W wieku 12 lat zaczął trenować judo, namówili go do tego koledzy. Swoją przygodę rozpoczął w Klepardii Kraków. Podczas swojej kariery brał oraz nadal bierze udział w wielu turniejach ogólnopolskich m.in. w Spartakiadzie. Spartakiada jest to forma masowych zawodów sportowych, których celem jest rozpowszechnianie sportu. Zbigniew Tarnawski niejednokrotnie stawał na podium tego turnieju, w którym startuje wielu zawodników z całej Polski. Po kilku latach reprezentowania Klepardii Kraków, przeniósł się do Wisły Kraków, której barwy reprezentuje do dziś.
Jak wyglądają treningi w judo? Okazuje się, że oprócz ćwiczeń na macie są również inne ćwiczenia np. siłownia lub bieganie. Pan Z. Tarnawski powiedział -,,w judo ważne jest wszystko, czyli siła, spryt, kondycja, wytrzymałość, technika i zwinność, bowiem walka odbywa się w stójce oraz parterze”.
Co to jest stójka, co to jest parter? Już wyjaśnię. Stójka jest to po prostu walka w pozycji stojącej. Podczas takiej walki używamy różnorakich technik kopnięć lub ciosów zadawanych czy to pięścią, czy łokciem. Za to walka w tzw. parterze jest to walka wręcz, która ma miejsce, gdy obaj zawodnicy znajdują się na macie. Podczas walki w parterze używamy głównie rąk i zwykle stosujemy różne chwyty.

Judo jest sportem dla osób w każdym wieku, czego najlepszym przykładem jest 95-letni Jack Hearn, który został uhonorowany tytułem najstarszego mistrza Judo Sensei w Wielkiej Brytanii, nawet teraz po 66 latach nauczania judo nie zamierza przestać. Dla Z.Tarnawskiego ten sport jest przygodą i będzie go trenował dopóki, zdrowie będzie mu na to pozwalało. Judo wzmacnia ciało fizycznie, a zarazem rozwija psychicznie w myśl zasady prof. dr Kano  „czynić tak, aby było jak najbardziej efektywne współdziałanie ciała i umysłu”. W sporcie tym bardzo ważna jest wytrwałość oraz systematyczność w treningach, ponieważ w tej dyscyplinie jesteśmy zdani sami na siebie. Nie jest to sport drużynowy, więc nikt nam nie pomoże na macie. Cytując słowa wicemistrza Polski Zbigniewa Tarnawskiego,,trenera możemy oszukać, ale sami siebie już nie oszukamy".
Mój rozmówca zachęca nas do trenowania tej sztuki walki, bowiem jest to bardzo dobra zabawa, a zarazem utrzymuje nas w dobrej kondycji fizycznej. Ja dodałbym jeszcze od siebie, że judo pomaga rozładować emocje. Po nieudanym dla nas dniu, można przyjść na trening, następnie wejść na matę i obalić, czyli przewrócić swojego przeciwnika.
Oskar Radłowski
Poniżej film, w którym Jack Hearn 94-letni judoka, nauczyciel ponad trzech pokoleń młodych sportowców wyjaśnia, czym jest judo i jak pod jego wplywem zmieniło się jego życie.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza