poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Meksyk – raj na Ziemi. Każdy znajdzie tu coś dla siebieJak słyszymy nazwę Meksyk, to co nam przychodzi do głowy? Jak wygląda stereotyp Meksykanina? Od rana do wieczora pije tequilę w swoim ogromnym sombrero, ma wąsy i gra serenady. O tym, że Meksyk jest niesamowitym krajem z mnóstwem wspaniałych miejsc do odkrycia pomógł mi przekonać się Kamil Rossa, który spędził tam bardzo dużo czasu. Jest to także kraj, który skrywa fascynującą historię. Znajduje się tam dużo miejsc kultu, świątyń.
fot. Radio Przymat


Meksykanie cieszą się życiem, są szczęśliwi, pozytywni, doceniają to co mają i wręcz zarażają tym wszystkich, z którymi się spotykają. Przyjmują turystów z otwartymi ramionami i oferują swoją pomoc. „Sami niewiele mają, ale potrafią się tym podzielić.” Meksyk sam w sobie zadziwia przeróżnymi krajobrazami – ogrom zieleni, rzek, jezior, ocean z turkusową wodą, wulkany, gęste dżungle. Myślę, że każdy z nas chciałby doświadczyć mieszkania w prawdziwej, meksykańskiej, dżungli z dużą ilością dzikich, czasami niebezpiecznych zwierząt, które można podziwiać bezpiecznie z pokoju. Siedzieć na dachu domu pijąc sok ze świeżo wyciskanych owoców i obserwować przeskakujące wysoko w koronach drzew małpy. Brzmi to jak kadr z jakiegoś filmu, ale Meksyk pozwala na takie wspomnienia.


Wydaje nam się, że jest to bardzo niebezpieczne miejsce, ale okazuje się, że to tylko kolejny stereotyp, który podczas audycji obaliliśmy. Meksykanie są pozytywnie nastawieni do turystów, policja dba o to, żeby byli bezpieczni, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę, że to jest ogromny filar ich gospodarki. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i nie chodzić ciemnymi uliczkami późno wieczorem.
Meksykańskie jedzenie jest dobrze znane na całym świecie. Multum „knajpek” z regionalnym jedzeniem znajdziemy nawet w Krakowie, ale czy o to chodzi? Mój gość Kamil Rossa obalił mit, że w Krakowie można zjeść prawdziwe, meksykańskie jedzenie. Otóż nie można, głównie ze względu na składniki – nie znajdziemy tu soczystych egzotycznych owoców do zerwania prosto z drzewa i wielu innych podstawowych składników wielu dań.

Kraj do spełniania marzeń – pływanie z delfinami, wielorybami, surfing, wędkarstwo. Górzyste tereny, plaża i wyśmienite jedzenie spełnią oczekiwania każdego.  

Julia Grzybowska
Podcast z audycji w Radiu Pryzmat:Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza