poniedziałek, 23 marca 2020

Pierwszy krok do ...


Podróże są i według mnie powinny być nieodłącznym elementem naszego życia. Pierwsze wyjazdy odbywamy już w dzieciństwie, razem z rodzicami, do rodziny, czy nawet do pobliskiego parku na spacer. Nie są to, co prawda podróże na wielką skalę, ale w tym wieku zapewniają nam emocje porównywalne do wyprawy na K2. Jednak prędzej czy później większość z nas dąży do upragnionej samodzielności, a nic tak nie pozwala jej doświadczyć, jak podróż przygotowana i zrealizowana przez nas samych. W związku z tym nie ma na co czekać, należy podjąć próbę przełamania strachu i niepewności przed wyruszeniem w ogromny świat, który często tylko wydaje się nieprzyjazny. W czasie  epidemii, kiedy nie możemy wychodzić z domów, to dobry moment, aby taką podróż dobrze przygotować.

https://pixabay.com/pl/photos/globe-trotter-podr%C3%B3%C5%BCnik-glob-mapa-1828079/

Nie trzeba od razu porywać się na wyjazd na koniec świata! Przecież podróż sama w sobie sprawia satysfakcję, nawet ta niedaleka, a to, że cel jest bliżej nie ujmuje niczego wyjazdowi. Zamiast weekend spędzić w klubie czy przed telewizorem, możesz świetnie spędzić te parę dni w nowo poznanym miejscu. Cały weekend to masa czasu, wystarczy dobrze go rozplanować. Nie należy się zniechęcać już na początku. Łatwo jest odrzucić plan podróży po zobaczeniu kosztów całego przedsięwzięcia, jednak warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach podróżowanie wcale nie musi być drogie! Koszt wyjazdu autokarem mimo długiego czasu jazdy, jest stosunkowo nieduży, a zdarza się też, że ceny tanich przewoźników są na tym samym poziomie co koszulka w markowym sklepie. Więc dlaczegoby nie odpuścić sobie zakupów i nie zapewnić sobie wspomnień na całe życie? Jednak przed wyjazdem dobrze jest poszukać noclegu, co sprawi, że oferta będzie tańsza, niż jakbyśmy zaczęli poszukiwania w dniu przylotu (co oczywiście nie oznacza, że nie da się znaleźć tanich noclegów, będąc już na miejscu). Dodatkowym czynnikiem sprawiającym, że pieniądze zostaną w naszej kieszeni jest odpowiednie żywienie. Gdy chcemy przeżyć za stosunkowo nieduże pieniądze, warto przygotowywać posiłki samemu, a w przypadku braku niesamowitych umiejętności kulinarnych ograniczyć się jedynie do przyrządzania na własną rękę śniadań i kolacji.
Oszczędzać możemy nawet poznając naszą destynację od podszewki, czyli chodząc na nogach. Piesze wycieczki pozwalają dojrzeć wiele szczegółów, które w przypadku przejazdu np. transportem publicznym nietrudno przeoczyć.
W dobie wszechobecnej technologii duże wsparcie zapewnić nam mogą urządzenia elektroniczne. W tak małym przyrządzie jakim jest telefon, zawarte są mapy, tłumacz, a gdy chcemy uchwycić wspaniałe chwile – aparat. Ponadto, można znaleźć wiele aplikacji, które pomagają w wyszukaniu noclegu i tanich przelotów. Lecz jak wiadomo, nie samą technologią człowiek żyje, bardzo ważne w życiu codziennym, jak i przede wszystkim w podróży są kontakty międzyludzkie. Dzięki rozmowie jesteśmy w stanie dowiedzieć się ciekawych informacji na temat miejsca, w którym się znajdujemy, a także dostać się do miejsca, które jest naszym celem. Nie wspomnę już o znajomościach jakie możemy nawiązać podczas krótkiej konwersacji!

https://pixabay.com/pl/photos/zabawa-uroczysto%C5%9B%C4%87-dobre-czasy-839863/
Właśnie w znajomościach siła! Nic tak nie ubarwia wyjazdu jak znajomi, koledzy, koleżanki, z którymi czujemy się dobrze, którzy sprawiają, że każdy dzień podróży bardzo różni się od poprzednich i jest nowym doświadczeniem, pasmem atrakcji. Nie potrzeba parków rozrywki, klubów, kin, czy galerii handlowych, by spędzić wspaniały czas i przeżyć niezapomniane chwile z przyjaciółmi.

https://pixabay.com/pl/photos/port-lotniczy-biegacze-osoby-731196/

Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu udało mi się zachęcić Was do rozpoczęcia swojej przygody z podróżowaniem, tych małych i tych dużych. Uważam, że nie ma nic cenniejszego, niż doznania podróżnicze. Nie pozostaje nic innego jak teraz dokładnie zaplanować swoją podróż i po epidemii ruszyć się z domu! :)

Kacper Ładoń
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza