poniedziałek, 16 marca 2020

Pierwsza pomoc po harcerskuHOPR, czyli Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to struktura w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zajmująca się organizowaniem zabezpieczeń medycznych podczas wydarzeń harcerskich oraz szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Harcerze, młodzi ludzie, którzy w razie potrzeby potrafią poświęcić  swój wolny czas, by pomagać tym, którzy potrzebują opieki medycznej. O działaniu, członkach i akcjach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego opowiadał Piotr Pichór 21 stycznia 2020r w audycji Kocioł Kulturalny w Radiu Pryzmat.


https://pixabay.com/pl/vectors/serce-pierwsza-pomoc-medycznych-2730784/


Jej członkami mogą zostać czynnie działający harcerze, którzy ukończyli 15 lat. Kandydaci muszą przejść odpowiednie kursy, które przygotują ich do pomocy medycznej w terenie. Osoby, które zostaną przyjęte mogą odbywać dalsze kursy i zdobywać nowe doświadczenia oraz stopnie. 

HOPR pomaga ludziom poprzez udzielanie pierwszej pomocy potrzebującym na różnych wydarzeniach. Głównie są to wydarzenia harcerskie takie jak Msze Święte, apele, gry terenowe czy ogniska. Ale zdarzają się też sytuacje, gdy po pomoc harcerzy przychodzą inne organizacje, było tak m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 oraz w Panama City w 2019 roku. Podczas tych uroczystości wspólnie z innymi organizacjami medycznymi harcerze opiekowali się pielgrzymami, którzy potrzebowali podstawowej opieki medycznej. 

HOPR to nie tylko praca w terenie. To również organizowanie szkoleń z pierwszej pomocy. Szkolenia takie głównie skierowane są do harcerzy, ale nie brakuje także kursów w szkołach. Jednak to, co jest jedną z ważniejszych rzeczy w życiu członków HOPR to pomaganie innym, na co dzień. Wśród członków tej społeczności nie brakuje ludzi, którzy w razie potrzeby pomogą nawet nieznajomemu na ulicy.
                                                                                                    
                                                                                                     Emanuel Podlecki

2 komentarze:

  1. Pierwsza pomoc to ważna sprawa. Ja uważam, że każdy powinien być egzaminowany właśnie z czegoś takiego. I mam wrażenie, że nadal się nie mówi o wszystkich dostępnych możliwościach. Mam na myśli na przykład takie https://lifevac.pl/ ssawki do ratowania od zadławienia. Wiedzieliście o nich?

    OdpowiedzUsuń