poniedziałek, 10 lutego 2020

Kina Studyjne

     Od pewnego czasu w Polsce coraz częściej można spotkać określenie kina studyjnego. Każdy pewnie kojarzy to z budynkiem, w którym zwykle jest jedna sala kinowa niewielkich rozmiarów. Niektórzy mogą myśleć, że są tam grane nudne filmy, jeśli tak to są w wielkim błędzie. Przedstawię dzisiaj po krótce kina studyjne i powiem troszkę o ich historii. 
źródło: pixabay
     Zacznę od wytłumaczenia nazwy, bo to wydaje się najprostszym pomysłem na szybkie opisanie takich kin, lecz tak właściwie nie wiadomo skąd wzięła się nazwa "studyjne". Samo słowo pochodzi od słowa studiować, czyli uczyć się. W kinach studyjnych prezentowane są filmy mniej często mniej znane, lecz warte uwagi. Często te filmy nie będą pełne akcji, lecz będą po prostu dziełem kinematografii lub po prostu niosą ze sobą wielkie wartości.
            Kina studyjne pojawiły się w Europie w latach 20. W USA takie kina były nazywane "art cinemas”, ponieważ pokazywały filmy artystyczne. Po II wojnie światowej w takich kinach w Stanach pojawiły się filmy Andrzeja Wajdy czy Romana Polańskiego. W Polsce pierwsze kina studyjne pojawiły się w latach, 50 gdy studenci chcieli też dyskutować na temat filmów. Zauważono wtedy, że kino ma też swoją artystyczną stronę i jest sztuką.

            W każdym mieście powstawały kina studyjne. Zaczynając od Łódzkiego kina "Adria" w 1959r kończąc na niestety już zamkniętym krakowskim kinie Ars, (które przy zakładaniu kina nosiło nazwę "Sztuka"). W całej Polsce powstaje coraz więcej takich kin. Mam nadzieje, że przez to coraz więcej Polaków będzie miało łatwiejszy dostęp to wartościowych filmów. W takich kinach też częściej można zobaczyć polskie produkcje, które są równie tak samo warte uwagi jak te pochodzące zza oceanu. Może po przeczytaniu tego artykuły ktoś przekona się żeby wybrać się właśnie do takiego kina. Na koniec dodam, że sale kinowe są mniejsze, tak samo jak koszt biletów na filmy w tych właśnie kinach, może ten arument kogoś zachęci :)
Michał Bernaś 
Tu znajdziecie informacje gdzie są kina studyjne w Polsce oraz repertuar kinastudyjne.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza