poniedziałek, 7 października 2019

Uzależnienia wśród młodzieży


   Z audycją radiową „Operacja Styl” jestem związany już od jakiegoś czasu. Nie chcę powiedzieć, że nie poruszamy tam ważnych tematów, bo rozmowy o modzie, dbaniu o siebie i stylu dotyczą często ważnych spraw w naszym życiu. Gdy jednak postawiliśmy poruszyć w naszej audycji temat uzależnień miałem poczucie, że dotykamy czegoś trudnego. Uzależnienia, zwłaszcza wśród młodzieży, to ciężki temat. Na wybór takiej tematyki jednak się zdecydowaliśmy w rozmowie z Renatą Borysiak, psychoterapeutą z Centrum Psychologiczno-Terapeutycznego „Tęcza” w Krakowie.
https://pixabay.com/pl/photos/alkohol-kaca-przypadku-%C5%9Bmier%C4%87-428392/

   Pytaliśmy zatem o historię „Tęczy”. Centrum działa od 2002 roku. Oznacza to, że od wielu lat mogą się tam zwrócić osoby mające jakiś problem, bądź zmagające się z uzależnieniami. Z jakimi uzależnieniami? Niemal z wszystkimi, od alkoholizmu po zakupoholizm. Pacjenci oprócz indywidualnych rozmów z terapeutami mają obowiązek spotykania się co jakiś czas w grupie. Podkreślmy, to zgoda na pracę w grupie jest warunkiem przystąpienia do terapii. Mnie, jako osobie zdecydowanie niebędącej ekspertem w tej dziedzinie, wydało się to działaniem dość radykalnym. Przecież dla niektórych to może być trudne, żeby, dzielić się swoimi przeżyciami w większym gronie. Z drugiej jednak strony poczucie, że inni zmagali się z podobnym problemem może dużo znaczyć. Co do pracy w grupach, to kolejne zaskoczenie dla mnie, nie odbywa się ona jedynie wśród osób zmagających się z danym uzależnieniem. W grupie mogą być różne osoby z różnymi problemami, nie wpływa to na przebieg terapii. Z pewnością udział w terapii wymaga wiele samozaparcia. Renata Borysiak twierdzi, że w procesie wychodzenia z nałogu aż 80% działania należy do pacjenta. Taka informacja jest trudna, ale może też zmotywować do działania.
Audycja nie dotyczyła jednak tylko uzależnień, pytaliśmy również o problemy wśród młodzieży np. z odżywianiem. Jak twierdzi Renata Borysiak, osoby które zmagały się z tym problemem są w stanie podzielić się w wywiadzie radiowym swoimi przeżyciami. Uznałem to za ciekawą propozycję dla Operacji Styl. Własna opowieść o jakimś problemie może szokować, ale też przestrzegać. I dlatego uważam taki wywiad za ciekawe wyzwanie w przyszłości.
Warto przypomnieć, w próbie odrzucenia uzależnienia aż 80% zależy od pacjenta. Całkiem sporo. Wydaje się jednak, że kiedy już dana osoba zwróci się do jakiegoś ośrodka to już bardzo wiele znaczy. Jak dowiedziałem się rozmowie z Renatą Borysiak z Centrum Psychologiczno-Terapeutycznego „Tęcza” w Krakowie istnieje wiele ośrodków oferujących leczenie uzależnień, gdzie terapeuci nie posiadają odpowiednich certyfikatów, a nawet odpowiedniego wykształcenia. Wypływa z tego prosty wniosek, że należy zwracać również na tę kwestię uwagę.
https://pixabay.com/pl/illustrations/pigu%C5%82ka-kapsu%C5%82ka-medycyna-1884775/

Stykając się z tematem uzależnień warto zadać pytanie: na ile powszechny jest to problem? Gość naszej audycji twierdzi, że ok. 3% populacji. Czy to dużo? Ciężko stwierdzić, na tyle jednak wiele, że w jakimś stopniu każdy z nas styka się z tą tematyką. Nie jest to łatwe, jednak wywiad z Renatą Borysiak udowodnił, że o bardzo osobistych przeżyciach da się rozmawiać spokojnie i zwyczajnie. Co więcej, z przeprowadzonej rozmowy w „Operacji Styl” w Radiu Pryzmat wypływa wniosek, że da się wyjść z nałogu. To naprawdę cenny i potrzebny wniosek.
Daniel Czerniawski
2 komentarze:

  1. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz coraz więcej słyszy się u uzależnieniach behawioralnych. Kiedyś tego nie było albo może nie mówiło się o tym a teraz to duży problem. czytałem na stronie https://wetalk.pl/blog/uzaleznienia-behawioralne-plaga-xxi-wieku/ czym dokładnie są te uzależnienia i jak je odkryć u drugiej osoby. Zobaczcie poczytajcie poważna sprawa.

    OdpowiedzUsuń