poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Klasyczna muzyka gitarowa


   Gdy słyszymy dzisiaj stwierdzenie „klasyczna muzyka gitarowa” od razu w głowie pojawiają nam się takie słowa – „nuda”, „nic ciekawego”, „można przy tym zasnąć”. Ja tym wpisem chciałbym jednak zmienić troszkę wasze patrzenie na muzykę gitarową w klasycznym wydaniu. 
 żródło:pixabay.pl
   W ostatnich latach ten właśnie rodzaj muzyki gitarowej stał się bardzo popularny. Coraz więcej dzieci zapisuje się do szkoły muzycznej, aby uczyć się grać na gitarze klasycznej. Na uczelniach wyższych gitarzyści stanowią jedną z większych grup w porównaniu z innymi instrumentalistami. Na świecie jest wielu doskonałych gitarzystów klasycznych, a ich liczba ciągle wzrasta. Pojawiają się nowe, młode twarze, które wprowadzają do klasycznej muzyki gitarowej swoje nowe, ciekawe interpretacje. Z gitarzystów zagranicznych warto zwrócić uwagę na takich artystów jak np. Marko Topchii, Pavel Steidl, Ana Vidović czy Zoran Dukić. Są to znane nazwiska w świecie gitarzystów klasycznych. Wielu z nich w swojej grze wprowadza rozrywkowe elementy, aby urozmaicić słuchaczom znany dla nich sposób grania na gitarze. 
   Doskonałym przykładem jest Pavel Steidl, na którego koncercie miałem przyjemność być. Swoim graniem przykuwa on uwagę widza, lecz nie tylko przez słuch, ale także przez wzrok. Grając wprowadza elementy perkusyjne np. uderzając ręką w elementy gitary czy nawet w swój policzek. Ma wielką lekkość w graniu, przez co bardzo przyjemnie się go słucha. 
   Marko Topchii jest gitarzystą młodszego pokolenia. Jest on zwycięzcą ponad 80 konkursów gitarowych. Zwyciężył w XVI Międzynarodowym Konkursie im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach w 2016 roku.  Także miałem przyjemność słuchać jego recitalu. Technika tego gitarzysty jest doskonała. Praca, jaką włożył w grę na gitarze oraz niezaprzeczalny talent łączą się idealnie dając słuchaczowi niezwykłe doznanie muzyczne. Jest to jeden z gitarzystów, którego gry chce się słuchać bez końca. 
   W Polsce muzyka gitarowa także jest reprezentowana przez doskonałych muzyków.  Są to np. Marcin Dylla, Marek Pasieczny, Łukasz Kuropaczewski czy Kupiński Guitar Duo, w którego skład wchodzą Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński. Marcin Dylla jest międzynarodowym gitarzystą. Koncertuje na całym świecie. Uczy na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem bardzo wielu konkursów gitarowych. Ma na swoim koncie także wiele płyt, na których wykonuje muzykę gitarową. Jest także laureatem Fryderyka w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca. 
   Marek Pasieczny jest także gitarzystą, lecz jednocześnie jest kompozytorem. Komponuje na bardzo różne instrumenty, ale zdecydowanie gitara pojawia się u niego najczęściej. Jest znany na całym świecie, a wielu gitarzystów lubi i chętnie gra jego utwory. Sposób jego komponowanie jest zdecydowanie bliższy muzyce współczesnej. Pasieczny tworzy różne nowe rozwiązania wykonawcze. Np. w jednym jego utworze trzeba zagrać dźwięk przy użyciu nosa. Sam często wykonuje też swoje utwory. 
   Kupiński Guitar Duo to zespół gitarowy. Tworzy go dwoje świetnych gitarzystów Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński. Byłem parę lat temu na ich koncercie i doskonale to wspominam. Ich gra mnie wprost zaczarowała. W swoim repertuarze mają np. utwory orkiestrowe, które zaaranżowane są na dwie gitary. Doskonale się tego słucha i robi to ogromne wrażenie. 
Świat klasycznej muzyki gitarowej jest dość spory. To, co opisałam to tylko mały skrawek tego, co kryje się w tym gitarowym świecie. Warto tam zaglądnąć i odkryć, że klasyczna muzyka gitarowa wcale nie musi być nudna.
Michał Bernaś

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza