poniedziałek, 22 lipca 2019

Sensualna, taneczna podróż na Dominikane, czyli o Bachacie


    Bachata to styl tańca pochodzący prosto z gorących Karaibów. Na ten moment jest jedną z najbardziej znanych i popularnych form tańca latynoamerykańskiego. Jednak, aby móc zatańczyć Bachatę z prawdziwego zdarzenia nie wystarczy nauczyć się kroków, wymaga ona dużego wczucia w muzykę, sensualności i kontaktu z partnerem.

Odrobina historii
    Styl ten wywodzi się z Dominikany, stworzono ją przez najniższe warstwy społeczne takie jak służba czy rolnicy w wiejskich rejonach, na plantacjach trzciny cukrowej. Pod koniec ciężkiego dnia pracy, śpiewali swoje własne piosenki oraz do nich tańczyli. Była to forma odreagowania życia w trudnych realiach oraz swego rodzaju antydepresant, odskocznia. Zapisy dotyczące Bachaty pochodzą z ubiegłego wieku a jej faktyczna popularyzacja miała miejsce w latach 60. Mimo szybkiego rozgłosu, społeczeństwo pochodzące z wyższych klas uznawało tę formę za wulgarną i niegodną. W latach 80 Bachata zyskała akceptacje, dzięki czemu naszedł jej rozkwit. Współczesna natomiast odbiega formą od tej pierwotnej, muzycy używają gitar elektrycznych a dźwięki są bardziej rytmiczne.

pl.freepik.com
 
Najpopularniejsze style Bachaty
     Dominicana, bazujący na pierwotnych formach i korzeniach tego tańca. Można dostrzec zbieżność z innymi rodzajami tańca latynoamerykańskiego, takimi jak cha-cha. Muzyka jest relatywnie najszybsza a choreografia skomplikowana przez szybkie ruchy stóp.
Moderna, styl powstały na podstawie uproszczenia Dominicany, jednak zdecydowanie wolniejszy. To on jest najbardziej popularną i najczęściej uczoną formą Bachaty. To dobry początek nauki tego tańca.
     Sensual, uchodzi za najbardziej namiętną i erotyczną formę Bachaty. Cechuje się zwolnionymi, posuwistymi i zmysłowymi ruchami. Mimo prędkości wykonywanych figur jest najtrudniejszym stylem ponieważ wymaga ogromnej świadomości swojego ciała.

Taniec jako forma sportu
     Bachata daje fantastyczną możliwość modelowania sylwetki. Głównie pracującymi partiami ciała są biodra i nogi ale również brzuch. Największą superlatywą w tej kwestii jest fakt że ten rodzaj aktywności fizycznej jest po prostu przyjemny. Kiedy poczuje się rytmy muzyki latino, ciężko jest się powstrzymać od choćby drobnych ruchów naszych nóg.

    Bachata podobnie jak każdy inny rodzaj tańca powinna dawać radość i pozytywną energię. Warto pamiętać o tym podczas początków nauki tańca. Nie wymagajmy od siebie profesjonalizmu na stracie, w muzykę trzeba się wczuć a to przychodzi z czasem. Zachęcam do sprawdzenia tej widowiskowej i bardzo efektownej formy sztuki tanecznej.
Bernadetta GołdynBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza