poniedziałek, 1 lipca 2019

Japońskie święto spełniania marzeń - Tanabata.


    "Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć." - powiada Paulo Coelho, znany brazylijski poeta i pisarz. W kulturze całego świata mamy najprzeróżniejsze gusła o spełnianiu marzeń, jednak dzisiaj poruszymy temat Tanabaty. Trzymajcie się mocno, bowiem za chwilę znajdziemy się w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie święto spełniania marzeń jest najbardziej barwnym i kolorowym, a jego tradycja sięga zamierzchłych czasów.

Pochodzenie święta i legenda
     Dzięki połączeniu dwóch świąt - Qixi (chińskie święto pochwały umiejętności) oraz O-bon (japońskiego dnia zmarłych) powstała Tanabata, święto spełnienia marzeń, które odbywa się w Japonii 7 lipca, czyli siódmego dnia, siódmego miesiąca księżycowego, gdzie zbliżają się do siebie dwie gwiazdy północnego nieba - Wega i Altair, które przez cały rok są rozdzielone przez drogę mleczną, a tego dnia mogą się spotkać.
https://www.freepik.com/free-photo/milky-way_1179901.htm

    Legenda japońska głosi, że Wega to księżniczka Orihime, Altair to Hikoboshi - pasterz. Są to kochankowie, których połączyła bezgraniczna miłość. Orihime była córką króla Niebios, Tenkō. Tkała ona mu przepiękne szaty na brzegu niebiańskiej rzeki Amanogawy (Drogi Mlecznej). Jej ojcu bardzo się one podobały i była szczęśliwa widząc zadowolenie ojca, jednak jego córka pragnęła miłości, a przez ciągłe tkanie szat nie mogła sobie na nią pozwolić. Ojciec widząc smutny nastrój swojej córki postanowił zorganizować jej spotkanie z pasterzem gwiazd, który pracował i mieszkał po drugiej stronie rzeki. Przy pierwszym spotkaniu młodzi tak się w sobie rozkochali, że wzięli wkrótce ślub. Niestety, poprzez ciągłe zajmowanie się sobą kochankowie zaniedbali swoje obowiązki - Orihime przestała tkać szaty, a stado gwiazd Hikoboshiego rozbiegło się po całym niebie. Widząc to rozgniewany król rozdzielił kochanków. Pozwolił im się spotykać jednej nocy siódmego dnia, siódmego miesiąca. Warunkiem spotkania tego jednego dnia miała być nieustanna praca obu stron. Kiedy nadeszła długo wyczekiwana dla nich chwila dziewczyna spostrzegła, że przez rzekę, która dzieli ją i jej ukochanego nie prowadzi żaden most. Księżniczka zaczęła płakać tak głośno, że usłyszało ją stado srok, które stworzyło most i kochankowie mogli się spotkać. Kiedy pada deszcz, to sroki nie mogą przylecieć, a kochankowie muszą czekać przez cały rok na swoje kolejne spotkanie.
https://www.freepik.com/free-photo/pink-sakura-flower-blooming_1236233.htm

Obchody święta
    Japończycy świętują dzień Tanabata pisząc na małych, kolorowych kartkach życzenia i wieszają je na bambusowych krzewach. Jest to piękny dzień spełniania marzeń, dlatego, że gwiezdni kochankowie są tak zadowoleni ze swojego spotkania, że spełniają wszystkie ludzkie marzenia. Istnieje też zwyczaj puszczania na rzekach stroików z bambusa lub spalania ich po zakończeniu festiwalu. Tanabata jest obchodzona w pobliżu centrów handlowych, które są przepięknie ozdobione kolorowymi wstęgami i szarfami. W związku z Tanabatą są organizowane festiwale - w tym najbardziej znany w Sendai, który trwa od 5 sierpnia do 8 sierpnia. W regionie Kanto największy festiwal z okazji tego święta jest w mieście Hiratsuka, który zgodnie z legendą odbywa się w okolicach 7 lipca. Tanabata jest tak słynnym i kolorowym świętem, że odbywa się ono w Brazylii, która jest także znana z kolorów i pięknych barw. Choć różni się od tradycyjnej Tanabaty nawet datą, gdyż w Brazylii jest ona obchodzona przez pierwszy weekend lipca, to jednak jest w Brazylii jak i w Japonii odbywa się konkurs na najpiękniejszą dekorację, defilady i wybory miss Tanabata. Podczas większości japońskich świąt jest wiele stoisk z jedzeniem lub takich, które mają do zaoferowania różne gry i zabawy. Tanabata wcale od nich nie odbiega!

Karolina Sorbian

1 komentarz:

  1. Wrodzony przerost nadnerczy (WPN, CAH) o czym można przeczytać na https://medlabo.pl/wrodzony-przerost-nadnerczy-wpn-cah-przyczyny-mechanizm-powstawania-objawy-diagnostyka-leczenie-powiklania/ jest bardzo poważnym schorzeniem z którym boryka się coraz większa ilośc kobiet w naszym kraju. Szukam pomocy dla mojej żony ale większość specjalistów rozkłada ręce.

    OdpowiedzUsuń