poniedziałek, 24 czerwca 2019

W dzień gorącego lata, czyli jak radzić sobie z upałem?


            W końcu upragnione wakacje! Cieszymy się wolnością od niektórych obowiązków, słońcem, ciepłymi wieczorami. Wydawać by się mogło, że niczego innego nam nie potrzeba do szczęścia. Lato w pełni, a więc zachwycajmy się pogodą i żyjmy chwilą. Takie motto zdecydowanie wpływa pozytywnie na człowieka, lecz nie w momencie kiedy czuje się zmęczony codziennymi upałami. Zamiast uśmiechu od ucha do ucha, na twarzach ludzi widzimy raczej niezadowolenie i spływające krople potu. Taka kolej rzeczy, nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Właśnie takie są uroki gorącego lata. Jak temu zaradzić ? Co możemy zrobić żeby mimo tak wysokiej temperatury mieć energię na każdy dzień? Przedstawiam wam kilka sposobów, dzięki którym słońce dobijające się do naszych okien może nas zadowolić każdego dnia!
pixabay
            Myślę, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze samopoczucie są odpowiednie posiłki. Kiedy pogoda staje się dla nas utrapieniem, a z tramwaju bez klimatyzacji wchodzimy do nagrzanego mieszkania warto poprawić sobie humor dobrym jedzeniem. Mam tu na myśli takie, które nas za bardzo nie obciąży a sprawi, że poczujemy się lekko i syto. Zwróćmy uwagę w szczególności na sezonowe owoce i warzywa. Latem są one tańsze i zdecydowanie lepsze w smaku. Połączenie ze sobą owoców i warzyw sprawi, że będziemy energiczni, ale przede wszystkim odpowiednio nawodnieni. O tej porze roku jest to bardzo istotne. Wobec tego zachęcam do łączenia jarmużu z truskawkami i szukania ciekawych alternatyw kulinarnych. Taka propozycja jest jedynie przekąską, ciężko jest żyć na samej marchewce i jabłku cały dzień. Wobec tego proponuję letnią zupę, powszechnie znaną jako chłodnik. Dobrą podstawą do tego typu zupy będzie burak lub botwinka. To warzywo dostarczy naszemu organizmowi nie tylko witamin, ale także HORMONU SZCZĘŚCIA! Wszystko  dzięki dużej zawartości kwasu foliowego. Poza samym jedzeniem, nie zapominajmy o piciu dużej ilości wody!
pixabay

            Kolejnym sposobem na ciężkie, upalne dni jest zakupienie wiatraka. W znanych marketach dostaniemy taką przyjemność za kilkadziesiąt złotych. Powiew chłodnego powietrza zdecydowanie umili nam czas i da chwilę wytchnienia, przed kolejnym wyjściem z domu. Metodą, która raczej nie wymaga inwestycji jest zasłonienie rolet. Najwięcej słońca dostaje się do pomieszczenia przez okna.
            Jeśli chcemy, aby w naszych pokojach było jak najchłodniej należy zwrócić uwagę na wszystkie sprzęty elektroniczne. Ciepło wytwarzane przez telewizor, piekarnik, komputer czy oświetlenie sprawia, że temperatura w mieszkaniu bardziej daje się we znaki.
            Pamiętajmy, że w walce z gorącem nie musi nam pomagać wyłącznie klimatyzacja. Taka przyjemność niestety nie spotka nas wszędzie. Mimo to jest mnóstwo patentów, dzięki którym odkryjemy więcej pozytywnych stron lata. Dbajmy w tym czasie o swoje organizmy i nie pozwólmy na to, by uciążliwa pogoda popsuła nam dzień!
Dominika Marzec
           
           
       
           

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza