poniedziałek, 17 grudnia 2018

Wioska Mikołaja


W związku ze zbliżającymi się Świętami, oraz minionymi mikołajkami, przybliżę miejsce najbardziej związane z Mikołajem, mianowicie Laponię.
https://pixabay.com/pl/narodzenie-bo%C5%BCe-narodzenie-grudnia-1149928/
Kraina ta jest położona na północnej części Półwyspu Skandynawskiego i Kolskiego. Jest górzysta i dosyć nieprzystępna. Lecz myślę, że Laponia jest najbardziej znana z pewnej wioski i osobistości która ją zamieszkuje. Mowa oczywiście o Mikołaju i jego wiosce w Rovaniemi. To właśnie tam można pojechać, by na własne oczy przekonać się o jego istnieniu. Tam też co rok trafia ponad pół miliona listów z całego świata. Elfy sumiennie je segregują, stemplują i odpowiadają na maile. Można również nadać kartkę która otrzyma specjalny stempel potwierdzający miejsce wysłania. Na terenie wioski jest również wiele sklepów z najrozmaitszymi upominkami, które pomogę w zapamiętaniu tego niesamowitego przeżycia.

Myślę jednak, że największą atrakcją jest osobiste spotkanie z Mikołajem. Gdy po oczekiwaniu pełnym niecierpliwości, w końcu wchodzi się do pomieszczenia i widzi się go. Na krześle siedzi siwy staruszek ubrany w czerwony strój i serdecznie się do nas uśmiecha. Myślę, że to marzenie nie tylko małego, lecz także trochę większego człowieka.

Skoro wprowadziłem już świąteczny klimat, nie zostaje mi nic innego jak życzyć Wesołych Świąt!

Konrad Calik

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza