poniedziałek, 10 grudnia 2018

Dieta warzywna

Dieta warzywna często jest uważana za nową, zdrową i która wpływa na nasze otoczenie. Osoba będąca weganinem ocala rocznie 407 zwierząt różnego gatunku w tym 151 skorupiaków, 225 ryb i 31 zwierząt lądowych. Początek takiej diety i sposobu myślenia zaczyna się od małych kroczków, przez wegetarianizm, a punktem ostatecznym jest weganizm. Jest to zmiana nawyków nie tylko żywieniowych, ale całego życia przez kosmetyki, obuwie, odzież  aż po zmianę i stylu życia.


Jeżeli zainteresowaliście się dietą wegetariańską, czy wegańską pierwsze kroki skierujecie do kuchni:). Rozpoczynamy poszukiwania przepisów kulinarnych. Największą bazą wiedzy jest oczywiście internet, ale także książki, których niemało znajdziecie w każdej księgarni. Na początek musimy zastanowić się, czym możemy zastąpić nasze ulubione produkty.

Zaczynamy od mleka, można go zastąpić mlekiem roślinnym, jest mleko sojowe, owsiane, migdałowe, które dodatkowo dodaje smaku. Mleko migdałowe możecie zrobić sami nie jest to wcale trudne. Migdały brązowe, ze skórką, wystarczy zalać wrzącą wodą i obrać z łupinek lub zalać zimną i moczyć przez noc a rano obrać. Migdały obrane z łupin należy moczyć w wodzie mineralnej przez całą noc. Stają się one miękkie i delikatne. Następnie blenderem rozdrobnić na miazgę i wycisnąć z niej mleko. Po odlaniu mleka zostaje masa migdałowa to wyśmienity serek do pieczywa.

Jajka, to jest najczęstszy problem dla kogoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z dietą roślinną. Niedawno weszły na rynek wEGGs  jest to wegańskie odpowiednik jajek, który miesza się z wodą w odpowiedniej proporcji. Jest to po prostu mieszanka mąk, które mają odpowiednio zagęścić masę na ciasto, takie jajka da się zrobić w domu. Składnikami są mąka z tapioki, mąka ziemniaczana, skrobia w odpowiednich proporcjach. Aquafaba może zastąpić białka kurze, to pozostałości po gotowaniu ciecierzycy lub woda, która zostaje w puszce po cieciorce. Bardzo dobrze ubija się na pianę, a z takiej piany da się robić pyszne słodkie bezy. Jajka można też zastąpić owocami na przykład bananami, dobrze też sprawdzą się inne warzywa i owoce na przykład awokado, które bardzo dobrze zagęszcza potrawy.

 Jeżeli chodzi o zagęszczenie to siemię lniane jest idealne, ponieważ w trakcie gotowania wydziela gęstą kleistą substancję, a dodatkowo zawiera bardzo dużo substancji odżywczych, które wzbogacą nasze posiłki.  Siemieniem lnianym można posypać potrawę.

To dopiero początek przygody z zamianą posiłków tradycyjnej polskiej kuchni na zdrowe jedzenie wegańskie. Jeszcze długa droga przed nami, ale warto. A może ktoś z Was już jest na wegańskiej drodze, piszcie do nas.
Klaudia Seremak


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza