sobota, 29 września 2018

Rap w Polsce

Od pewnego czasu zauważyłem, że muzyka typu rap cieszy się coraz większą popularnością. W pewnym momencie nagle wszyscy zaczęli go słuchać lub tworzyć. Opowiem wam jak narodził się rap w Polsce oraz dlaczego jest teraz tak popularny.

https://pixabay.com/pl/audio-mikrofon-bokeh-jasny-makro-1851517/


Zaczynając od początku muzyka rap powstała w szarych blokowiskach. Młodzież tam mieszkająca, czas wolny spędzała  na deskorolce i słuchała amerykańskiego rapu. Przyszedł taki  moment, gdzie nie wystarczały już teksty importowane, które nie mówiły o tym co siedzi w sercu młodego Polaka. Świetnym przykładem jest zespół Paktofonika i film, w którym przedstawione są ich początki. Gdy kradli komputery ze szkoły po to żeby móc w domu stworzyć własną muzykę. Przykładami polskich raperów, którzy są najbardziej rozpoznawalni to między innymi: Otsochodzi, KęKę, O.S.T.R. , Quebonafide, Żabson oraz Taco Hemingway.
Ten ostatni urodził się w 1990 roku. Pierwsze piosenki zaczął tworzyć już w gimnazjum razem z kolegą z klasy. Aktualnie jest uważany za przebudzenie polskiego rapu. Jako pierwszy zaczął robić trochę inny rodzaj rapu czyli troszkę spokojniejszy i publiczności bardzo się to spodobało. Aktualnie wydał pięć płyt solowych oraz dwa z raperem Quebonafide. Na swoim koncie ma dwa "Fryderyki" za najlepszą płytę w 2015 i 2018 roku.
            Starsze pokolenie myśli, że rap to muzyka pełna przekleństw, która wykonywana i odbierana jest przez chuligaów z blokowisk.  Obecnie muzyka ta  często ma głęboki przekaz. Raperzy mówią o  swoim życiu i o tym, co ich spotkało np. O.S.T.R w 2017 roku nagrał płytę pt. "Życie po Śmierci", w której opowiada historię od momentu, gdy dowiedział się o tym, że ma raka płuc do momentu, kiedy został wyleczony. Oczywiście muzyka rap nie obejdzie się bez przekleństw, dalej bardzo często słychać je w większości utworów. Przekleństwa dodają charakteru tej muzyce oraz często wykorzystywane są do połączenia jakiś rymów w tekstach.
            Raperzy koncertują cały rok śpiewając w różnych klubach, albo na imprezach w całej Polsce lub też poza granicami naszego kraju.  Na każdym koncercie przekazują całą swoją energię, tak by publiczność bawiła się jak najlepiej.
            Zachęcam was abyście, chociaż spróbowali posłuchać polskiego rapu, ponieważ zmienił się diametralnie, z głośnej wulgarnej muzyki stał gatunkiem ze spokojnymi piosenkami, które mają  wartościowe, twórcze teksty.
Michał Bernaś 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza