sobota, 6 stycznia 2018

Tradycje świąteczne

   Święta Bożego Narodzenia już za nami. Wciąż jednak czuć ten wspaniały klimat, który powstaje między innymi dzięki naszym bożonarodzeniowym tradycjom. W każdym kraju, mieście i rodzinie świąteczne tradycje są inne. Ja opowiem wam o czterech, popularnych w różnych krajach. Być może o niektórych z nich usłyszycie po raz pierwszy.
źródło: pixabay.com

   Jemioła jest to zielony kulisty krzew rosnący na drzewach. W zabobonach i pradawnych wierzeniach symbolizowała Słońce i Księżyc, życie i płodność. Tradycje całowania się pod jemiołą zapoczątkowano w Anglii. Zgodnie z nią każdy mężczyzna i kobieta, którzy spotkają się pod nią są zobowiązani do pocałunku.  Mężczyzna po każdym pocałunku pod gałązką, ma zerwać jeden z owoców jemioły. Jeżeli uda mu się zerwać również i ostatni owoc, oznacza to, że otrzyma dar płodności, ta część jest już zapomniana i pozostały tylko pocałunki.
autor Natalia Nade
   Tradycja choinki wywodzi się z Niemiec. Na początku drzewko sosny lub jodły dekorowano jabłkami, cukierkami, kolorowym papierem i różami. Według ludowych wierzeń była ona symbolem odrodzenia a także życia i płodności. Natomiast według tradycji kościelnych zieleń choinki symbolizowała nadzieje. Co ciekawe w Polsce tradycja ta pojawiła się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Wcześniej na wsiach występowała tzw. „podłaźniczka”. Była to gałązka świerku, sosny lub jodły wieszana pod sufitem.
źródło:pixabay.com

   Według legendy Christmas stocking, czyli skarpeta świąteczna jest związana z Św. Mikołajem pochodzącym z miasta Mira w Azji mniejszej. W mieście tym żyły trzy siostry, których ojciec nie mógł wydać za mąż, gdyż nie mógł im zapewnić posagu. Mikołaj zdecydował, że im pomoże i pewnego dnia włożył woreczki ze złotymi monetami do skarpet, które siostry zawiesiły nad kominkiem, aby wyschły. Dzisiaj wkłada się do nich drobne upominki, a w kulturze zachodniej mówi się, że niegrzeczne dzieci dostają do skarpet kawałek węgla.
autor Natalia Nader

   Candy cane jest to cukrowa biała laska w czerwone paski o smaku mięty, która również pochodzi z Niemiec i powstała w około 1900 roku. Historia powstania tych cukierków nie jest do końca znana. Istnieje jednak historia o chórmistrzu, który zrobił te cukierki dla dzieci hałasujących podczas uroczystości wigilijnych (szopki bożonarodzeniowej).
Właśnie takie małe elementy jak jemioła, skarpety na kominku, choinka, laski cukrowe, ale też tradycyjne świąteczne dania i inne rodzinne tradycje tworzą ten wspaniały świąteczny klimat.
   Tradycja jest bardzo ważnym elementem kultury, która barwi i różnicuje nasz świat. Pielęgnujmy więc ją dbajmy, aby nigdy nie zanikła. 

Natalia Nader

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza