sobota, 19 sierpnia 2017

Stare dobre gry planszowe

Gry planszowe to dział, który nie jest do opisania w kilku krótkich zdaniach. Osoby, które kojarzą je z rzucaniem kostką i przesuwaniem pionków po planszy mogą być mocno zdziwione, gdyż jest ich o wiele więcej. Mamy gry ekonomiczne, strategiczne, logiczne, proste, familijne, a z każdego z tych rodzajów mamy setki tytułów do wyboru. Planszówki to bezpośrednia rywalizacja i potrzeba zaangażowania intelektualnego. Coraz więcej osób widzi, że taka rywalizacja jest świetnym sposobem na relaks oraz dobrym sposobem na spędzenie czasu ze znajomymi. Być może właśnie dlatego, mimo błyskawicznego rozwoju gier komputerowych i cyfrowej rozrywki ludzie wracają do gier planszowych.
https://pixabay.com/pl/gry-planszowe-wieża-gry-2357451/
Gry planszowe są dobre dla ludzi w każdym wieku. Liczba typów gier i ich tematyki gwarantuje, że nie znajdzie się osoba, która miałaby zostać wykluczona z powodu wieku. Istnieją proste gry dla dzieci, nieco trudniejsze dla młodzieży i dorosłych, a także sporo gier imprezowych dla ludzi w każdym wieku  Poza tym, jeżeli ktoś nie ma talentu do rywalizacji lub nie lubi się kłócić o wygraną, istnieje szereg gier kooperacyjnych, czyli takich, w których wszyscy gracze są jedną drużyną (razem wygrywają i razem przegrywają).

https://pixabay.com/pl/gry-wyżywienie-catan-rozrywka-340574/
  https://pixabay.com/pl/gra-planszowa-camelot-bryce-con-1719449/                    
Środowisko graczy nie jest stałe, wręcz przeciwne, jest otwarte na nowe znajomości. Zdarza się, że podczas gry ze znajomymi znajdzie się osoba, która również chciałaby w tą grę zagrać, a przewidziana liczba graczy umożliwia dołączenie kolejnej osoby, co pozwala nawiązać nowe znajomości i dowiedzieć się o kolejnych interesujących grach, eventach itd.
Dodatkowym aspektem gier planszowych jest edukacja, młodsi gracze mogą uczyć się podstaw kalkulacji, nabywać zdolności opanowania, przywództwa, czy rywalizacji. Starsi zaś mogą ćwiczyć refleks, pamięć, planowanie, czy blefowanie.
W Krakowie istnieją specjalne miejsca w których miłośnicy gier planszowych mogą się spotkać i zagrać w jedną z dziesiątek, a może nawet setek gier tam dostępnych, całkowicie za darmo. Można przy okazji zamówić coś do jedzenia i picia, by grało się lepiej. Osobiście byłem w dwóch takich lokalach i mogę polecić Hex'a oraz Cybermachina Game Pub.
Warto grać w gry planszowe ponieważ to dobra forma rozrywki, która nie narzuca ograniczeń wiekowych. Jest to też sposób na poznanie nowych ludzi, naukę oraz relaks.
A wy, w jakie gry planszowe ostatnio graliście?

Kamil Wójcik

4 komentarze:

  1. Ja wole coś przy czym wymagany jest wiekszy ruch, a właśnie jakie lotki do darta najlepiej wybrać?

    OdpowiedzUsuń
  2. Stare gry planszowe też są świetne, ale zdecydowanie te nowe robią większą furorę. Ja polecam gry na imprezy ze strony https://4gift.pl/gadzety/na-impreze/alkoholowe-gry Kupowaliśmy tam ostatnio 3 gry i świetnie się bawiliśmy. Imprezy są zaraz weselsze i nie wkrada się nuda.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ogólnie zazwyczaj tak jest, że gry planszowe są lubiane przez młodszych czy starszych. Moje dzieciaki również bardzo chwalą sobie zabawki plastyczne https://modino.pl/plastyczne i jestem zdania, że jak najbardziej są to rzeczy którymi mogą się bawić całe dnie.

    OdpowiedzUsuń