sobota, 17 czerwca 2017

Poważna dla młodych

            Muzyka klasyczna to rodzaj muzyki, który jest oparty na symetrii, równowadze oraz regularności budowy formalnej. Muzyka klasyczna inaczej nazywana jest muzyką poważną. I chyba przez to pojęcie młodzi ludzie zrazili się do jej słuchania. Wolą szybkie piosenki do których da się poskakać i potańczyć. 


Może muzyka klasyczna nie nadaje się do tańczenia, ale ma inne walory, przekazuje wiele różnych emocji,  wyraża ona często więcej niż nie jeden tekst piosenki z rodzaju pop. Czasami zdarza się, że słuchając utworów klasycznych zapiera dech w piersiach. Znajomość muzyki klasycznej w społeczeństwie, a szczególnie wśród młodzieży jest raczej niska. Często nie jesteśmy świadomi, że niektóre melodie, które słyszymy na przykład w reklamach są częścią jakiegoś utworu z działu muzyki poważnej.
 
 

 
     Uczęszczam do szkoły muzycznej, więc muzyka poważna w naturalny sposób jest mi bliska, a znajomość symfonii, oper czy koncertów fortepianowych jest wręcz wymagana. Im jestem starszy tym coraz bardziej doceniam muzykę klasyczną i zachwycam się jej pięknem. Wiadomo, że czasem zdarzy się, że jakaś symfonia nie spodoba mi się, a nawet będzie mnie nudzić, ale to nie znaczy, że cała muzyka poważna nie nadaje się do słuchania.
     Ostatnio bardzo zaciekawiła mnie muzyka zaliczana do muzyki poważnej, ale która traktuje ją trochę bardziej w rozrywkowy sposób. Mam na myśli oczywiście  muzykę filmową. Wydaje się,  że instrumenty klasyczne (skrzypce, wiolonczela, trąbka) nie zrobią wielkiego wrażenia, jednak gdy połączą się one w orkiestrę, gdzie w przypadku muzyki filmowej zaangażowanych jest ponad 200 muzyków, możemy zostać bardzo mile zaskoczeni możliwościami takiej orkiestry. Gdy cała orkiestra zagra razem jakiś znany motyw z filmu, czy serialu od razu przechodzą ciarki po całym ciele. Najbardziej znanymi kompozytorami w tej dziedzinie są Hans Zimmer, John Williams czy Ennio Morricone. Skomponowali oni muzykę do wielu filmów, bajek. Za stworzoną przez siebie muzykę byli nominowani do Oscara. Hans Zimmer jest autorem muzyki między innymi do filmu „Interstellar", „Gladiator”, „Incepcja”. John Williams stworzył muzykę na przykład do „Gwiezdnych Wojen", „Skrzypka na dachu”, „Poszukiwacze zaginionej arki”, a Ennio Morricone do „Nienawistnej Ósemki", „Konesera”, czy „1900,Człowiek legenda”
  Bardzo popularne stały się koncerty muzyki filmowej, między innymi za sprawą Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbywa się w Krakowie. Podczas FMF oglądamy film na dużym ekranie, a muzyka do niego jest wykonywana przez orkiestrę na żywo. Coraz częściej poza festiwalem można ogladać fimy z muzyką na żywo. Zachęcam do słuchania tego rodzaju muzyki poważnej. Może to być dobry wstęp do rozpoczęcia słuchania i zagłębienia się w temat muzyki klasycznej (tej z XVII czy XIX wieku).

     Mógłbym pisać jeszcze wiele o muzyce klasycznej, bo jest to bardzo ciekawy temat,  mam nadzieję,  że chociaż troszkę zaciekawiłem was, a na zakończenie coś co na pewno znacie.


                                                                   
                                           Michał BernaśBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza