sobota, 29 kwietnia 2017

Kompleksy, czyli co popycha nas do poczucia niższej wartości?


      Prawdopodobnie każdy z nas zmagał się w swoim życiu z jakimiś kompleksami. Patrzyliśmy w lustro i twierdziliśmy, że nie wyglądamy tak jak chcielibyśmy. Porównywaliśmy się wtedy do innych ludzi szukając tego, czym się od nich różnimy. A w dzisiejszym świecie nie jest trudno o takie wzorce. Oglądając telewizję, czy przeglądając czasopisma widzimy idealne modelki czy modeli, którzy nie posiadają żadnych wad. Zapominamy jednak o tym, że ich zdjęcia są zwykle retuszowane tak, by wyeliminować wszystkie niedoskonałości, jakie posiadają. 
źródło:freepik.com/free-photo/casual-fashion-face-fresh-female_1013142.htm


     Nie zawsze jednak porównujemy się tylko do takich osób. Często spoglądamy na przyjaciół, czy znajomych i zazdrościmy im tego jak wyglądają. To prowadzi do tego, ze zamykamy się w sobie, stawiamy sobie coraz to nowe ograniczenia, powoli wyobcowując się ze społeczeństwa.
     Mam wrażenie, że nieustannie dążymy do tego, by być kopią innych. Masowo chudniemy, torturujemy się dietami, czy decydujemy się na operacje plastyczne. A czy właśnie to, że jesteśmy inni, nie sprawia, że jesteśmy zarazem jedyni w swoim rodzaju?
Ale jak można walczyć z kompleksami? Jak przestać porównywać się do innych? To na pewno bardzo trudne, ale trzeba zaakceptować to, jakim się jest. Irlandzki poeta Oscar Wilde powiedział kiedyś ,,Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci’’. To prawdziwa recepta  na szczęście. Trzeba podchodzić do tego z dystansem i nie zapominać, że nasza odmienność czyni nas wyjątkowymi.

Agnieszka Warchoł

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza