sobota, 28 stycznia 2017

Gry komputerowe zagrożenia i korzyści    Obecnie gry komputerowe są czymś powszechnym. Wiele osób gra z różnych powodów, jedni dla relaksu, inni dla zabawy, nauki a są i tacy, co robią to zawodowo. W przypadku gier komputerowych zacierają się widoczne w życiu codziennym podziały wiekowe. Wszyscy bez względu na wiek, grając w nie dobrze się bawią. Z perspektywy osoby częściowo wychowanej na grach komputerowych i obserwującej obecny rynek gier, spróbuję przedstawić zagrożenia i korzyści płynące z grania w gry komputerowe.
źródło:youtube.com/watch?v=taDjVmczVEY

    Określenie, że gry komputerowe mają zły wpływ na graczy, może nie jest całkowicie błędny, ale jest zbyt ogólny. To tak samo jakby powiedzieć, że wszyscy ludzie są źli. Owszem część z nich jest, ale nie wszyscy. Tak samo jest z grami komputerowymi,  które dzielą się na bardzo wiele kategorii np: sportowe, symulatory, fabularne, przygodowe, wojenne, edukacyjne i wiele wiele innych. Pamiętam swoje stare gry z dzieciństwa "Putput" czy "Liczaki", na których mogłem uczyć się rozwiązywać proste problemy i zaprzyjaźniać się z matematyką, która prześladuje mnie przez resztę życia. Późniejsze "Lemmings", na których mogłem ćwiczyć coraz to cięższe zagadki lub pierwsze gry wyścigowe przy których można było poczuć ten smak rywalizacji. Z wiekiem jedne gry zmieniają się na inne, ale tak jest ze wszystkim. 


    Obecnie rynek gier nie jest już tylko gałęzią przemysłu informatycznego gdzie zarabiają wyłącznie producenci gier, ale również osoby w nie grające. Mówię tutaj o youtuberach i zawodowych graczach e-sportowych. Tak jedni jak i drudzy potrafili zamienić swoje pasje do gier komputerowych w swój zawód, co jednak nie jest takie proste. W e-sporcie  gracze muszą dużo trenować by nie stracić formy i mieć umiejętności potrzebne do wygrania wszelkiego rodzaju turniejów. Youtuberzy natomiast traktowani jak internetowi celebryci muszą zapracować na swoją rozpoznawalność w sieci, by móc czerpać z tego zysk.
źródło http://jatygry.blogspot.com/2013/10/5-korzysci-jakie-moga-ci-przyniesc-gry.html
    Granie w gry komputerowe poprawia myślenie. Gry typu RTS (real time strategy), czyli strategiczne czasu rzeczywistego poprawiające szybkość przetwarzania dostarczanych informacji i podejmowania decyzji. Kolejną zaletą gier jest zawieranie nowych znajomości. Osoby nieśmiałe dużo łatwiej nawiązują nowe znajomości z innymi graczami w grze i nie ogranicza się to do osób z tego samego kraju. Powszechne gry sieciowe umożliwiają poznanie wielu nowych osób z całego świata. Nawiązując do poprzedniego przykładu można również wspomnieć o poprawianiu znajomości języków obcych i umiejętności komunikacji, która jest potrzebna przy bardziej wymagających grach wieloosobowych, gdy gramy z ludźmi z różnych krajów.

    Czas pomówić również o negatywnych skutkach grania w gry komputerowe. Niestety gry jak wiele innych rzeczy, może zaszkodzić nam w przypadku przedawkowania. Całonocne rajdy w grach wieloosobowych mogą nas uspokoić, poprawić nasz język angielski, jednak wyniszczają nasz organizm psychicznie i fizycznie. Osoby które spędzają zbyt dużo czasu przy grach są często nietowarzyskie, pesymistyczne, flegmatyczne. Możliwe jest również przedkładanie gier komputerowych nad inne czynności, czy to odrobienie zadań do szkoły czy pomoc w domu. U części osób o charakterze nieznoszącym porażek, gry mogą również spowodować napady gniewu, gdy gra nie będzie przebiegała po ich myśli.
źródło http://www.menshealth.pl/zdrowie/Gry-komputerowe-trening-zdrowia,8699,1
     Musimy również pamiętać o prawdopodobnie najpoważniejszym problemie gier sieciowych, a mianowicie o cyberprzemocy i wszelkich oszustwach internetowych. Niestety osoby młodsze lub mniej doświadczone mogą paść ofiarą oszustwa lub nękania ze strony innych. Dlatego ważne jest szczególnie przypadku osób młodszych, aby cel gry był znany i kontrolowany, oszczędzić  można wtedy wielu nieprzyjemnych sytuacji.

    Potwierdzam więc, pewnie to, co wszyscy z was już wiedzą, że grając należy zachować umiar. Trzeba mieć tzw. "własny rozum". Należy grać tak by przynosiło to radość, ale nie wolno zapominać o innych swerach życia. Spędzając zbyt dużo czasu przy grach zaniedbujemy resztę, dlatego trzeba znaleźć ten złoty środek. Nie należy odcinać się od nowych znajomości internetowych oraz możliwości dodatkowej edukacji i rozwijania umiejętności, ale trzeba ustalić priorytety według których będziemy mogli kontrolować czas przeznaczony  na gry.

    Osobiście uważam, że 2-3 godziny dziennie są optymalnym czasem jaki maksymalnie można przeznaczać na gry komputerowe. Staram się to robić wieczorem, gdy jestem pewny, że wszystkie ważniejsze czynności już zakończyłem i mogę pozwolić sobie na chwilę relaksu.

     A jak u was z graniem w gry komputerowe, jakie macie na ten temat zdanie?

                                                                                               Kamil Wójcik

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo w tym artykule jest prawdy. Te gry bardzo nas rozwijają, jednak niosą za sobą oczywiście też zagrożenia.
  https://totalvnc.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jakoś specjalnie nie widzę zagrożeń ze strony gier video, gdyż gram w nie od dawna. Teraz nawet na stronie https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml zapisałem się na listę i będę powiadomiony kiedy pojawi się tylko XBox X.

  OdpowiedzUsuń