niedziela, 7 lutego 2016

Honorowe krwiodawstwo – jego plusy, minusy i zera

Każdy człowiek ma cichego przyjaciela, który pomaga mu codziennie. Bez względu na pogodę, porę dnia, miejsce, czy nasz nastrój. Dopiero po urazie lub skaleczeniu dostrzegamy go i zwracamy na niego uwagę, a o kim mowa? 

Oczywiście o czerwonym płynie życia – krwi. Dlaczego personalizuję krew? Krew w większości składa się z wody i składników morfotycznych, ale podobno nie liczy się wygląd, tylko wnętrze. A ono jest szlachetne! Bezinteresownie i nieustanie pomaga nam w życiu codziennym. Jest jak dobry i cichy przyjaciel, pojawi się i pomoże w każdej sytuacji. 

Potrzebujesz szybko dobiec na autobus? Nie ma najmniejszego problemu, dostarczy ci więcej tlenu i adrenaliny do potrzebnych organów. Czujesz się chory? Co prawda nie przyniesie ci gorącego rosołu, ale pomoże w walce z wirusami i nauczy się z nimi walczyć na przyszłość. Z krwią jest jak z prawdziwym przyjacielem, nie można jej po prostu zdobyć, tylko ktoś, na przykład ja lub TY, musimy się nią podzielić z drugą osobą. Trochę historii
Początki przetoczeń krwi sięgają XVII wieku, kiedy to eksperymentowano z przetaczaniem krwi zwierząt – ludziom. Uważano, że krew zwierzęca jest czystsza niż ludzka ze względu na właściwą ludziom skłonność do „rozwiązłości i niepomiarkowania w jedzeniu i piciu”. Z powodu śmierci w wyniku powikłań po podaniu nieodpowiedniej krwi (zwierzęcej lub ludzkiej) transfuzje zostały potępione i w niektórych krajach Europy zakazane nawet na 150 lat! 

Wielkie zmiany przyniósł rok 1901, bowiem wtedy austriacki lekarz Karl Landsteiner zauważył pewien antygen na krwinkach czerwonych. Na podstawie jego badań stworzono symboliczne oznaczenia grup krwi – A, B, AB, 0.

Kolejny krok milowy nastąpił 38 lat później, w 1939 roku. Philip Levine i R. E. Stetson, badając krew małp z gatunku Macacus rhesus, wykryli u nich składnik krwi nazwany Rh (nazwa pochodzi od pierwszych liter słowa „rhesus”). Odkrycie to okazało się przełomowe, bo jego znajomość nie dotyczyły tylko osób, które mają mieć przetoczoną krew, ale również kobiet w ciąży. 

Z czynnikiem Rh jest o tyle prosto, że można go mieć lub nie. Osoby, które go posiadają (około 85% populacji) może przyjmować krew od dawców z Rh dodatnim lub ujemnym. Ci z nas, którzy nie posiadają czynnika Rh mogą mieć przetoczoną krew tylko od tych, którzy również go nie mają.

Czynnik Rh ma duże znacznie w przypadku ciąży. Jeżeli u rodziców dziecka jest on odmienny może dojść do konfliktu serologicznego między matką a płodem. Jeśli dziecko przejmie po ojcu Rh dodatni, a matka nie posiada Rh, wtedy w momencie porodu, gdy krew płodu i matki wymieszają się, następuje uodpornienie układu immunologicznego kobiety. Następna ciąża może być zagrożona, bo organizm będzie próbował zwalczyć płód.Krótki poradnik jak oddawać krew

Kto może oddać krew?
Każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat
Gdzie oddawać krew?
W centrach krwiodawstwa, w krwiobusach, na „Wampiriadach” 
Co należy robić przed donacją?
- na 24 godziny przed nie można spożywać alkoholu 
- należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów
- być zdrowym
Jak często można oddawać krew?
Mężczyźni do 6 razy w roku, kobiety do 4 razy w ciągu roku. Każdorazowo oddaje się około 450ml krwi. 
A po oddaniu krwi?
- dostajemy posiłek regeneracyjny (8 czekolad, batonik, soczek, herbata)
- zwolnienie lekarskie w dniu donacji
- darmowe badanie morfologiczne i wirusowe krwi
- zniżki nawet do 30% w firmach uczestniczącym w inicjatywie „Dawcom w darze” www.dawcomwdarze.pl


Źródła:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza